fbpx

מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן הוא ניתוח מבוקש מאד, בשל השינויים שהבטן עוברת במהלך השנים מירידה דרסטית במשקל ועד הריונות ולידות.

מראה של בטן רפויה במיוחד בקרב אנשים צעירים שעברו ניתוחים של קיצור קיבה וירידה דרסטית במשקל, גורמת לתסכול ומבוכה במיוחד בחוף הים אך גם בחדר הכושר ובכלל בחיי היום יום.

הבטן והמותניים מהווים את החלק העיקרי בצללית של הגוף, ולבוש כמו בגד ים חולצת בטן שמותירים בטן חשופה מהווים חלק נכבד מהשאיפות של נשים רבות. גם בטן ספורטיבית עם קוביות מהווה שאיפה של גברים רבים המעוניינים בהופעה אטרקטיבית וסקסית המשדרת נעורים ובריאות.

מתיחת בטן היא ניתוח שבו מוציאים עודפי עור ומהדקים את שרירי הבטן והמותן ליצירת בטן שטוחה. באותה הזדמנות ניתן לבצע גם תיקון של בקע טבורי, שאיבת שומן ותיקון של הפרדות השרירים הישרים (RECTII MUSCLES) 

ניתוח מתיחת בטן ניתן לבצע במספר טכניקות, בהתאם לצורך ולמצב הבטן.

מתיחת בטן קטנה

מתיחת בטן קטנה מבוצעת כאשר קיים עודף של עור בשיפולי הבטן, או כאשר ישנו סינר קטן בעקבות ניתוח קיסרי. זהו ניתוח פשוט וקל יחסית, בגלל שתיקון שרירי הבטן והעברת הטבור אינם נחוצים. הניתוח כולל הוצאת עודפי עור ושומן. בדרך כלל כהשלמה לניתוח מבצעים גם שאיבת שומן מהמותניים או מאזורים אחרים בבטן עליונה. היתרון הגדול במתיחת בטן קטנה הוא הותרת צלקת מינימלית בשיפולי הבטן שמוסתרת היטב גם עם תחתון מינימלי.

מתיחת בטן גדולה

זהו ניתוח יותר גדול אשר בנוסף להוצאה של כל העור העודף והסינר שמשתפל כלפי מטה בבטן תחתונה, הוא גם מעצב את כל הבטן השרירים והמותן. משהו שאנחנו מגדירים כבטן שטוחה – "בטן קרש".  החתך כ 6-7 ס"מ מעל החלק העליון של השפתיים הגדולות. כריתה של עודפי העור והשומן לפי סימון מוקדם. הפרדת הטבור וקיצור שלו. בהזדמנות זאת נוכל לתקן גם בקע טבורי. נעשה קיפול של השרירים על עצמם כדי להשיג בטן שטוחה וקשה. ולאחר שנכס עם העור העליון המתוח של הבטן נוכל למקם ת הטבור במקומו החדש ולתפור את הטבור מסביב ואת החתך שלאחר שההצטלקות תחוויר ניתן יהיה ללבוש לבוש תחתון בגד ים מינימלי לאשר יסתיר את הצלקת. 

  1. מתיחת בטן היקפית – למעשה זאת לא רק מתיחת בטן אלא עיצוב של כל החלק האמצעי והתחתון של הגוף מסביב. הניתוח מתחיל בשכיבה על הבטן ובשאיבה בחלק העליון של הגב. החתכים לפי סימנים מתוכננים בקפידה מראש. נשאיר מעט רקמת שומן אחורית כדי שנוכל להגדיל את העכוזים ולתת להם מראה מורם ומלא. לאחר מכן נהפוך את המטופל ונבצע מתיחת בטן מלאה תוך הוצאת עודפי עור ושומן ויצירת טבור חדש. 

הניתוחים האלו הם ניתוחים שמבוצעים בהרדמה כללית והזמן משתנה לפי גודל הניתוח. למרות הקושי ישנם מטופלים שמשלבים מתיחת בטן היקפית עם הרמת חזה או הקטנת חזה או מתיחת זרועות. שילובים אלו מאפשרים זמן החלמה אחיד ולא בנפרד לכל ניתוח וניתוח. 

שילובים אלו מצריכים שיקול דעת של המנתח . המטרה היא לבצע הליך שהמטופל יוכל לעמוד בו ולהחלים ללא סיבוכים, ובצורה מהירה וקלה.

לאחר הניתוח זמן ההחלמה משתנה. המנותח לובש מחוך מיוחד לזמן ההחלמה לאחר הניתוח ובדרך כלל אין צורך בהוצאת תפרים. הטיפול לאחר הניתוח כולל תרופות מנגד כאבים ואנטיביוטיקה ובמקרים מסוימים גם תרופות נוגדות קרישה למקרים עם נטיה לקרישיות יתר או שיש להם דליות. מאוד חשוב לאחר הניתוח לבצע הליכה יומיומיתולחזור לפעילות קלה אך לא לספורט. יש חשיבות להדרכה של המנתח והצוות הרפואי לגבי הפעילות.

שאלות שכיחות בניתוחי מתיחת בטן

  1. למי מתאים לבצע מתיחת בטן?

מתיחת בטן מבוצעת במקרים של עודפי עור ושומן וריפיון ניכר בדופן הבטן. לאחר ניצול כל האמצעים השמרניים שעומדים לרשותנו כמו דיאטה ירידה במשקל ופעילות ספורטיבית הכוללת חיזוק שרירי הבטן. כאשר אין ברירה והאמצעים השמרניים לא עוזרים יש לגשת להליך של ניתוח.

  1. מה צריך להכין לפני הניתוח. קודם כל מלבד ברור של מצב גופני ושל בדיקות המעבדה כדאי להפסיק לעשן כי רוב הסיבוכים של הניתוח קשורים לבעיות באספקת הדם. כלומר מצבים הפוגעים בכלי הדם כמו סכרת עישון ומחלות אחרות מהווים התווית נגד לניתוח.
  2. מה צריך לדעת על הטפול לאחר הניתוח? הטיפול לאחר הניתוח הוצאת הנקזים והשחרור כולל שכיבה ברגליים מקופלות. ירידה והליכה בכפיפה קלה. לבישת מחוך וגרביים אלסטיות.לקיחת אנטיביוטיקה ובמקרים מסוימים תרופות נוגדות קרישה. וכמובן בקורות תכופות אצל הרופא המנתח.
  3. מהם הסיבוכים של ניתוח מתיחת בטן?

כפי שכבר ציינו הסיבוכים העיקריים של מתיחת הבטן קשורים לאספקת הדם למתלים.

יש חשיבות מרובה לתכנון הניתוח ולטכניקת הביצוע. כמו כן יש  חשיבות גדולה להפסקת העישון ולמעקב צמוד של המנתח. במקרים של חוסר ריפוי ופעירה של שולי החתך ניתן טיפול שמרני עד לריפוי משני.

  1. איך נטפל בצלקות?

      הצלקות בניתוחי מתיחת בטן הן מאוד משמעותיות במיוחד אם יש בעיות בריפוי הנובעות        ממתח על שולי החתך ומבעיות של זיהום ואספקת הדם. חשיבות גדולה יש לאמצעים שישפרו את הצלקות כמו שמנים מומלצים ומסזים. יריעות סיליקון. ומדבקות מיוחדות אשר ייגרמו לצלקות הבולטות והאדומות להראות חורות יותר במשך זמן של כשנה. טיפולי לייזר מיועדים לנשים כהות עור אשר נוטות לצבור פיגמנטציה בצלקות

בנוסף, ניתן לשלב בניתוח מתיחת בטן גם:

◊ תיקון בקעים באזור הטבור

◊ תיקון ההרחבה של השרירים הישרים

◊ שאיבת שומן מאזור הירכיים, המפשעות ואמצע הבטן על מנת להקנות לחלק העליון של הבטן מראה שקוע וצעיר.

◊ הרמת אזור הערווה, “גבעת ונוס”, הצונח עם הגיל.

הערה חשובה: ניתוח מתיחת בטן כדאי לדחות עד לסיום ההריונות.

במידה ומבצעים דיאטה, יש לדחות את הניתוח עד לאחר ההגעה למשקל הרצוי.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של ניתוחי מתיחת בטן:

  • מתיחת בטן חלקית – הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורכו בין שעה לשעה וחצי. הניתוח כולל הוצאת עודפי עור ומתיחת שרירים קטנה בבטן התחתונה, ללא הפרדת הטבור וללא מתיחת הבטן העליונה. ניתוח מסוג זה מתאים לאנשים רזים בעלי עודפי עור ורפיון קל של דופן הבטן.
  • מתיחת בטן גדולה – הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות. הניתוח כולל הוצאת כל עודפי העור מהבטן התחתונה, הפרדת הבטן עד לאזור השדיים, מתיחת כל השרירים בדופן הבטן וקיבוע מיקום חדש לטבור בבטן המתוחה. לאחר המתיחה נותרות צלקות בבטן התחתונה, מעל למפשעות וסביב הטבור.
  • מתיחת בטן מורחבת (TOTAL BODY LIFT) – ניתוח המשלב מתיחת בטן עם שאיבת שומן, מתיחת ירכיים ועכוז. אורכו הכולל של הניתוח נע בין שש לשמונה שעות. פרוצדורה זו מתאימה לאנשים שאיבדו 20-50 ק”ג ויותר ממשקל גופם וכתוצאה מכך נוצרו בגופם עודפי עור גדולים. בניתוח מוסרים עודפי העור רבים, נמתחים השרירים דופן הבטן מחוזקת כמוכן מתיחת ירכיים ועכוזים. הניתוח מתוכנן לאחר אבחון, תוך הקפדה רבה ובחינת כל המשתנים האינדיבידואליים של המנותח על ידי הרופא המנתח.

הכנה לניתוח מתיחת בטן:

כמו לפני כל ניתוח אחר, המטופל מתבקש לבצע בדיקת דם. במקרה הצורך ובהתאם לגילו ומצבו הרפואי, מתבקש המטופל לבצע בדיקות נוספות כגון: צילום חזה או אק”ג.

במידת הצורך ועל פי המלצת הרופא, תבוצע בדיקת טרום הרדמה ע”י הרופא המרדית בבית החולים בו יערך הניתוח.

כל מידע רפואי נוסף הכולל אשפוזים קודמים ותרופות שהמטופל צורך באופן קבוע יש להציע בפני הרופא המנתח והרופא המרדים.

במהלך פגישת הכנה לקראת הניתוח, ינחה הרופא המנתח את המטופל כיצד להתנהג במשך תקופת ההחלמה (חבישות, לבוש וכן הלאה).

ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה במדך שש שעות לפני תחילת הניתוח.

מתיחת בטן – הניתוח

ניתוח מתיחת בטן מתבצע בהרדמה כללית. אורך החתך תלוי בכמות עודפי העור שיש להסיר וממוקם בשיפולי הבטן על מנת שניתן יהיה להסתירו גם בלבוש מינימאלי (בגד ים).

מתיחת בטן – התאוששות והחלמה

בתום הניתוח עובר המטופל לחדר ההתאוששות עם נקזים בבטן התחתונה ומקבל טיפול נגד כאבים והנחיות לביצוע תרגילי נשימה במטרה לשפר את פעולת הריאות.

המטופל שוכב ברגליים כפופות וכל ירידה מהמיטה מתבצעת בטכניקה מיוחדת השומרת על הכיפוף בבטן כך שלא ייווצר מתח על קו התפרים.

הבטן חבושה בחגורת בטן התומכת בשרירים בזמן שיעול או כל פעולה קיצונית.

ניתן לחזור לעבודה לאחר כשבועיים.

הגבלות לאחר ניתוח מתיחת בטן

ההגבלה העיקרית לאחר ניתוח מתיחת בטן היא הורדת המתח מקו התפרים ולכן נמליץ ללכת מעט בכיפוף. מעקב צמוד אחרי מניעת יצירת קרישי דם בורידי הרגליים היא חשובה. אחרי הניתוח יש מחוך מיוחד למשך 3 שבועות.

מתיחת בטן – סיבוכים אפשריים

זיהום ודימום – מהסיבוכים השכיחים ביותר כבכל ניתוח.

הדימום מתבטא בשטפי דם, הנספגים עד שבועיים מיום הניתוח.

זיהום נדיר בשל נטילת אנטיביוטיקה.

ישנם מקרים של סיבוכים נדירים כגון:

היווצרות נמק של העור בשיפולי הבטן כתוצאה מפגיעה באספקת דם לדופן הבטן, במיוחד בקרב פציינטים שעברו ניתוחי בטן קודמים וקיימת כבר פגיעה באספקת הדם ובקרב מעשנים.

סרומות – הצטברות נוזל בדופן הבטן בגלל החלל הגדול הנוצר בניתוח.

בעבר הופיע סיבוך זה בכ-20% מכלל ניתוחי הבטן, אך בזכות פיתוח טכניקת הניתוח וחיבור נקזים המאפשרים ניקוז לימפטי טוב יותר, הצטמצמו אחוזים אלו משמעותית.

זהו אחד הניתוחים הפלסטיים בהם התוצאה ברורה וגלויה לעין ביותר, עם בגדים ובלעדיהם.

הבטן השטוחה והחלקה תגרום למנותחים גאווה, הרגשה טובה ודימוי גוף משופר.

אסטרה מדיקל בראשות ד”ר רוזנברג- הגן עומדת לרשות המטופלים בכל השלבי הניתוח, ועד להחלמה הסופית.

הצוות המיומן ערוך לתמיכה ומעקב אישי המותאם לכל מטופלת.

כמה זמן לאחר לידה מומלץ לבצע ניתוח מתיחת בטן?

“למי שמתכננת ניתוח מתיחת בטן הייתי ממליץ באמת לחכות לאחר סיום הלידות, ולאחר הלידה האחרונה להמתין כמה חודשים אחרי ההנקה, ואחרי שמסיימים לרדת במשקל.

בדרך כלל יש משהו כמו חצי שנה או שנה שיורדים במשקל לאחר הלידה.

כמובן שאנחנו רוצים להגיע לניתוח בתקופה האופטימלית שבה כבר האישה סיימה לרדת במשקל, היא הגיעה למשקל הרצוי שלה, או לפחות למשקל שממנו היא לא יכולה לרדת יותר, ואז, רק אז לעשות את ניתוח מתיחת הבטן.

זה לא ניתוח דחוף, זה ניתוח שהתוצאה שלו היא חשובה.

אנחנו רוצים אל הניתוח הזה כמו אל כל ניתוח אסתטי במצב האידאלי לפני הניתוח, ואז התוצאה היא הכי טובה שיש. ”

מתיחת בטן : סוגי הניתוחים

מטרת ניתוח למתיחת בטן או בשמו הלועזי Abdominoplasty, היא לצמצם את היקף הבטן, לעצב את פלג הגוף המרכזי ולחזק את שרירי דופן הבטן.

במהלך הניתוח מוסרים עודפי עור ועודפי שומן משיפולי הבטן.

לכל סוגי הניתוחים לחצו כאן

עוד על ניתוחים למתיחת בטן באסטרה מדיקל

ניתוח מתיחת בטן נועד בעיקר למקרים קיצוניים בהם מסיבות מסוימות הבטן נפולה ורפויה ושום דיאטה לא תוכל להחזיר אותה למצבה הקודם או לפחות לשפר את המצב.

אצל נשים, הסיבה העיקרית לצורך בניתוח מתיחת בטן היא הריון ולידה, ובעיקר כשמדובר על מספר הריונות האחד אחרי השני, בהן הבטן לא מצליחה להתאושש.

להמשך קריאת המאמר לחצו כאן

דגשים לפני ניתוח מתיחת בטן

ם עברתן הריון אחד או שניים והבטן התעוותה בעיניכן, ואף מונעת מכן להוריד חולצה בים או בבריכה, יכול להיות שאתן מועמדות מתאימות למתיחת בטן.

אבל! וזה אבל מהותי – אם אתן מתכננות הריונות נוספים, המתינו עם הניתוח עד שתסיימו עם הלידות במזל טוב, חבל שתעברו את תהליך המתיחה ותסבלו משינוי צורת הבטן פעם נוספת (או מספר פעמים).

לכל הדגשים לפני ניתוח מתיחת בטן לחצו כאן

מהי הפעולה של מתיחת בטן?

ישנם כמה סוגים של ניתוח למתיחת בטן, והם נבדלים זה מזה באופי הניתוח עצמו, אילו פעולות יש לבצע ועל אילו איזורים בגוף משפיע הניתוח. לדוגמא, ישנו סוג אחד שאינו מערב את הטבור או את איזור הבטן העליונה.

ניתוח זה מתבצע כאשר המנותח שרוי בהרדמה מלאה ואורך בין שעה לשעתיים.סוג נוסף שקיים דורש גם את מתיחת הבטן העליונה ומסיבה זו אורך זמן רב יותר.

גם ניתוח זה נערך תחת הרדמה מלאה של המנותח.

כך או כך, ההחלמה מהניתוח אורכת בדרך כלל תקופה של כשבועיים שבמהלכה רצוי שהמנותח ייעזר בסובבים אותו לביצוע פעולות שונות.

להמשך קריאה על הפעולה מתיחת בטן לחצו כאן

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

ישנם כמה סוגים של ניתוח למתיחת בטן, והם נבדלים זה מזה באופי הניתוח עצמו, אילו פעולות יש לבצע ועל אילו איזורים בגוף משפיע הניתוח.

לדוגמא, ישנו סוג אחד שאינו מערב את הטבור או את איזור הבטן העליונה.

ניתוח זה מתבצע כאשר המנותח שרוי בהרדמה מלאה ואורך בין שעה לשעתיים.

סוג נוסף שקיים דורש גם את מתיחת הבטן העליונה ומסיבה זו אורך זמן רב יותר

להמשך קריאה על איך מבתצע ניתוח מתיחת בטן לחצו כאן

מידע בנושא מתיחת בטן

הפרוצדורה של ניתוח למתיחת בטן מתבצעת בהרדמה כללית ואורכה משתנה משעה אחת ועד למס’ שעות, בהתאם למורכבות הניתוח.

הניתוח כולל בדרך כלל הסרת עודפי עור, מתיחה של שרירי הבטן ולעיתים גם שאיבת שומן ותיקון מיקום הטבור.

במהלך הניתוח נעשה חיתוך של השכבות השונות ותפירה שלהן.

כתוצאה מכך צפויים כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, במיוחד בזמן שינויי תנוחה, שיעול ותנוע

לחצו כאן לכל המידע בנושא מתיחת בטן

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן מהווה פתאום למספר סוגי מטופלים:

◊ מי שאינם מרוצים מגזרתם, לאחר שלא הצליחו להוריד את עודפי השומן או העור בבטן באמצעות דיאטה או פעילות גופנית.

◊ נשים לאחר הריונות מרובים ולעתים אף לאחר ההיריון הראשון, הסובלות מעור בטן רפוי בעקבות מתיחות חוזרות בזמן ההיריון, ומחולשה של שרירי דופן הבטן.

◊ מטופלים שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח שגרם לירידה משמעותית במשקלם, הסובלים מעור בטן רפוי.

״ניתוחי מתיחת בטן יכולים להיעשות בעצם בכל מיני רמות. יכול להיות אלה שעשו קיסרי ונשאר להן מן ״נקניקיה״ קטנה במורד הבטן, ויכול להיות כאלה שירדו 20 – 30 קילו במשקל ואחרי שלושה ארבעה הריונות נשאר ממש סינר עורי.

לומר אין ספק שאין דין בטן כזו לדין בטן כזו. כלומר, צריך להתאים את הניתוח למטופלת. מתיחת בטן פורמלית בעצם מתאימה לנשים שיש להן עודפים של עור בבטן, הרבה פעמים זה מלווה בסימני מתיחה בבטן התחתונה בעקבות הריונות או בעקבות עליה וירידה במשקל ואיזו שהיא מידה של חולשה של דופן הבטן שגם כן אפשר לתקן מאד יפה במהלך הניתוח הזה.

אלה הנשים שמתאימה להן מתיחת בטן פורמלית. נשים שיש להן מעט עודפי עור, בעיקר בבטן תחתונה עם בטן שרירית ויחסית מהודקת מבחינת השרירים שלה בבטן עליונה, לא צריכות מתיחת בטן פורמלית אלא מיני מתיחת בטן או רק תיקון קטן של עודפי העור בבטן התחתונה״

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן?

״ניתוח מתיחת בטן מתאים במיוחד לנשים לאחר לידות שחוץ מעודפי השומן יש גם עודפים של עור ורפיון של שרירי הבטן. מה שיותר מראה שבשפת העם נקרא מן ״סינר״ כזה שמשתפל בחלק התחתון של הבטן, מפריע בלבישת המכנסיים ולכן הניתוח של מתיחת הבטן מאפשר גם הידוק ופליקציה של שריר הבטן והכנסה של כל הבטן פנימה, וכריתה – בניגוד לשאיבת שומן, גם כריתה של עודפי העור.

אמנם, החסרונות של הניתוח הם שהצלקת יותר ארוכה ושנדרש יותר זמן להתאושש והסיכונים טיפה יותר גבוהים. מצד שני הוא נותן תוצאה מצוינת. ניתן להסיר גם את עודפי העור שאי אפשר להסיר בשאיבת שומן וגם להדק את שרירי הבטן מה שאי אפשר בשאיבת שומן. מה שנקרא – No pain no gain – אם אתה משקיע יותר אתה גם תקבל תוצאה יותר גדולה. ״

מתיחת בטן - וידאו

ניתוח מתיחת בטן - כל מה שצריך לדעת

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן

אילו ניתוחים מומלצים לאחר ניתוח שרוול או קיצור קיבה?

למי מתאימה מתיחת בטן קטנה, ומה ההבדל בין בינונית, קטנה וגדולה?

כיצד ניתן להיפטר משומן יתר בגוף?

ניתוח פוסט- בריאטרי

ניתוח מתיחת בטן באסטרה מדיקל

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן

אילו ניתוחים מומלצים לאחר ניתוח שרוול או קיצור קיבה?

כמה זמן לאחר לידה מומלץ לבצע ניתוח למתיחת בטן?

מהו למעשה ניתוח לעיצוב הגוף

המומחים שלנו למתיחת בטן

ASTRA MEDICAL גאה להעמיד לרשותך את מיטב המנתחים הפלסטיים למתיחת בטן, בראשותה של ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן.

ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן

ד"ר ביאנקה רוזנברג-הגן, מנתחת פלסטית בעלת ניסיון של למעלה מ- 36 שנה בכירורגיה פלסטית, שחזורי שד, ניתוחים אסתטיים, טיפול במלנומה, טיפול בגידולי עור וטיפול בלייזרים רפואיים.

יצירת קשר

השאירו פרטים לקביעת פגישה או קבלת מידע מד"ר רוזנברג-הגן