fbpx

ניתוח אף

האף מהווה את אחד הניתוחים הפלסטיים השכיחים ביותר וגם המשמעותיים והפופולריים ביותר. הוא גם אחד הניתוחים הראשונים שבוצעו בעבר בכירורגיה הפלסטית ויש גם תיעוד של כתבים הודיים שמתארים ניתוחים לשחזור אף כבר במאה ה- 8 לאחר הספירה.
הסיבה לחשיבות הגדולה של ניתוח זה היא משום שהאף מהווה חלק דומיננטי ומעצב את מרכז הפנים ובו אנחנו מבחינים במקום שני לאחר העיניים.

ניתוח אסטתי בא לתקן לא רק את צורת האף אלא גם את הפרופורציות והשילוב בפנים למראה הרמוני. ניתוח מוצלח עשוי לשפר למנותח/ת את הביטחון והערכה העצמית שהם כמובן חלק בלתי נפרד מאיכות החיים.

תוכן עניינים

האף מורכב מחלקים גרמיים ורקמות רכות. החלקים הגרמיים הם עצם וסחוס המהווים את שלד האף, שלד זה הוא הגורם העיקרי שמעצב את צורת האף.
בניתוח אסטתי משנים את השלד כדי שיתאים למבנה הפנים ומפסלים אותו עד לקבלת מראה טבעי. בנוסף ממקדים תשומת לב מירבית לחלקים הפונקציונאלים באף אשר מהווים חלק בלתי נפרד מדרכי הנשימה. אם יש הצרות או חסימה או סטייה של המחיצה והעצם נקדיש את מירב המאמצים כדי לאפשר מעבר אויר טוב בשתי הנחיריים.

מנתחים לא תמיד מתייחסים לשילובו של האף במסגרת המתאימה לו. בשיחת הייעוץ נתייחס למיקומו של האף במבנה ומרחק העיניים. מרחק וגודל השפה העליונה. פעילות השרירים בחיוך ומה קורה למרחק בין האף והשפה בחיוך. חשוב מאוד להסתכל בתמונת הפרופיל ולאבחן האם יש חוסר התפתחות של הלסת העליונה או התחתונה. במקרים כאלו ניתוח האף גם התוצאה היפהפייה ביותר מבחינת האף ייתנו מראה לא מושלם. יש גם לקחת בחשבון את מינו של המטופל בגברים מקובל וגברי סנטר יותר בולט וסנטר קטן הוא יותר "נשי".

זהו הניתוח הפופולרי ביותר בקרב צעירים שמתלוננים בעיקר על גבנון רוחב האף והנחיריים נפילה של קצה האף, חוסר סימטריה ובעיות בחיוך.

אנטומיה של אף
האנטומיה של האף

מתי מגיעים לניתוח אף?

רבים מגיעים בשלב של נקודת ציון בחיים, סיום והתחלה חדשה.

לדוגמה, מסיימי תיכון לקראת גיוס לצבא, או משוחררים לקראת הטיול הגדול או תחילת לימודים באוניברסיטה.

נחמד להתחיל במקום חדש עם מראה חדש ומשופר.

אבל לא מעט אנשים מגיעים בשלב שבו אזרו אומץ והחליטו לטפל בדבר שתמיד הטריד אותם מבחינה אסתטית.

כמובן שלניתוחי אף מסיבות רפואיות מגיעים בכל הגילאים ובכל שלב, כשהעניין נחוץ.

מה הדבר הראשון שעושים כשמחליטים שיש צורך בניתוח אף?

שיחת הייעוץ היא החשובה ביותר בתכנון הניתוח. בשיחת הייעוץ ילובנו כל הבעיות של השלד ומה צריך לעשות כדי לפתור אותן. נדגיש את הפרופורציות של הפנים והאם צריך לבצע פרוצדורות נוספות מלבד הניתוח כדי לשפר את היחסים בין החלקים השונים של הפנים. למשל עיבוי שפתיים קיצור השפה הקטנת נחיריים והגדלת סנטר. בשיחה נבצע תכנון של הניתוח על בי צילומים מכל הזויות של האף וגם נרצה לקבל ולשמוע ציפיות ורצונות של המטופלים כדי שנוכל לבצע ולקבל תוצאה שמתאימה לשאיפותיהם.

ד"ר ביאנקה רוזנברג-הגן, מייסדת ומנהלת רשת המרכזים הרפואיים ASTRA MEDICAL, היא מהמנתחות הפלסטיות המנוסות והבכירות בישראל. לרשותה מעל ל-36 שנות ניסיון, במהלכן ניתחה אלפי נשים ופיתחה טכניקות ניתוחיות ייחודיות המאפשרות לה להגיע לתוצאות מדהימות ביופיין, בעלות מראה טבעי לחלוטין.

לפני ואחרי ניתוח אף באסטרה מדיקל

למה לעבור ניתוח אף אצל ד"ר ביאנקה רוזנברג-הגן?

כאמור לד"ר רוזנברג-הגן ניסיון עשיר ומגוון בתחום ניתוחי האף ניתוחים רפואיים באף ועיצוב הלסת והסנטר בפרט. היא תלווה אותך לאורך כל התהליך, משלב הייעוץ המקדים, דרך חדר הניתוח וגם לאורך ההחלמה. נשים רבות חשות יותר בנוח לשוחח עם מנתחת פלסטית – אישה המבינה בדיוק את הרגשות המעורבים בתהליך, המסוגלת ללוות אותך ברגישות המתבקשת, עד להשגת התוצאות הטובות ביותר.

הניסיון והידע הייחודיים של ד"ר רוזנברג-הגן ממצבים אותה בראש רשימת המנתחים הפלסטיים הטובים בישראל. כשזה נוגע לפנים שלך, את רוצה להיות בידיים הטובות ביותר.

אחת הבעיות השכיחות בניתוח האף היא שילובו במכלול הפנים והתאמה לשאיפות המטופל. ברור ותכנון מדויק הם המפתח להצלחה.

ד"ר רוזנברג פיתחה גישה ייחודית לניתוחי אף תוך שמירה על פרופורציות נכונות והתחשבות בעובי העור ובשיטות שמרניות להשגה של החלמה מהירה יותר.

מה כוללת פגישת הייעוץ עם ד"ר רוזנברג-הגן?

פגישת הייעוץ כנאמר מנתחת את אופיו/ה   של המטופל הגיל מבנה הפנים והרצונות. מתווה פתרונות ריאליים לתקון.  מצביעה על בעיות לפיתרון. הייחוד הוא תכנון התוצאה על תמונות מזוויות שונות כדי להדגיש את ההרמוניה בכל הפנים. חשוב מאוד ללבן אם יש בעיות בנשימה ולהציע פתרון.

אלו עיקרי הדברים עליהם תדונו בפגישת הייעוץ:

 • במהלך הפגישה ד"ר רוזנברג-הגן תכיר את מבנה פניך, את ההיסטוריה הרפואית שלך ותקשיב הקשבה מלאה לציפיות שלך מהניתוח.
 • בצילומי הפנים תצייר את התוצאה העתידית על זוויות שונות של הפנים
 • הרופאה תיתן הסבר מדויק על הבדיקות שצריך לבצע כהכנה לניתוח.
 • המטופלת תקבל הנחיות לגבי היערכות מוקדמת לניתוח הכוללת רכישת התרופות
 • ד"ר רוזנברג-הגן תסבירו ותפרט על מהלך הניתוח הצפוי ד"ר רוזנברג-הגן תמליץ על הטכניקה הנכונה ביותר עבורך ותבצע איתך תיאום ציפיות מלא ומדויק לגבי התהליך והתוצאות הסופיות של הניתוח.
 • הפגישה מתנהלת באווירה נוחה וסבלנית, ומוקדשת כל כולה למענך
 • הרופאה תענה על כל שאלה שיש לך במהלך הפגישה לקראת הניתוח. מומלץ להכין רשימה של שאלות שעולות לך, עוד לפני הפגישה.

פרטים כלליים על הניתוח

הניתוח מבוצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית ועם טשטוש עמוק כך שהמטופל לא מרגיש דבר.
המשמעות היא שהמנותח ישן בתחילת הניתוח ובשלב זה האף מורדם בהרדמה מקומית בדומה לרופא שיניים.
 מטופלים אחדים יעדיפו הרדמה כללית ורצון זה יילקח בחשבון.

לאחר השלמת הניתוח מוחדרים טמפונים לאף כדי לעצור דימום והמנותח נושם כל זמן הניתוח דרך הפה (כמו בהצטננות קלה) בשלב ההתעוררות ישמע המנותח קולות וירגיש מגע אך לא יחוש בכאב. בד"כ מתעוררים מהטשטוש רק בסוף הניתוח עם גבס קל על האף. הניתוח נמשך כשעה שעתיים.

מהן הטכניקות לניתוח אף / תיקוני אף?

פיסול אף

פיסול האף מבוצע במסגרת מרפאתית ע"י הזרקות של חומצה היאלורונית (לטווח של שנה וחצי) או שומן לטווח ארוך יותר. מטרת ההזרקות היא לתקן אי סדירויות וסטיות קלות בלבד לתקן גבנון קל ו"להרים " מעט את קצה האף עי הגבהה של הקצה עם חומר מילוי.

CLOSED RHINOPLASTY ניתוח אף סגור

השיטה הקלאסית והנפוצה יותר בימינו, וזהו ניתוח המבוצע דרך הנחיריים ללא סימן חיצוני כלשהוא. עם חתך קטן המוסתר בנחיריים הפרדה מינימאלית של הרקמות הרכות כדי להגיע לשלד.

PEN HINOPLAST ניתוח אף פתוח

בחתך בבסיס האף הרמת הרקמות הרכות ועיצוב השלד באופן פתוח. זוהי השיטה המסובכת יותר, שיטה שכשמה כן היא – ניצוח בגישה חיצונית אל האף, המקנה גישה נוחה יותר אל השלד ואל הסחוסים. בדרך כלל נעשה במיקרים מורכבים עם אסימטריה בולטת

ניתוח אף מורכב

ניתוח המשלב הוספה של סחוס מהמחיצה האוזן או לעיתים רחוקות צלע במקרים בהם יש הרס של כל האף (תאונות ,ניתוחים) ויש צורך בשחזור של כל מבנה האף

בניתוח אנו מתקנים את השלד ומעצבים את הסחוסים מתקנים את  גשר האף הגרמי ולפי הצורך מצרים צידי העצם כדי להשיג התאמה של בסיס האף, לעיתים יש צורך בשתלי סחוס כדי לחזק ולייצב את קצה האף.

. אם יש צורך אנו מטפלים במחיצה כדי ליישרה ולאפשר נשימה טובה יותר.

אם יש צורך לתקן אף רחב ולהצר את הנחיריים אנו מבצעים זאת בחתך נפרד בבסיס הנחיריים ואז נותרת באזור זה צלקת קטנה שקל מאוד להסתירה בקפל הטבעי של הנחיר.

יתרון ניתוח סגור הוא בירידה מהירה יותר של הנפיחות לאחר הניתוח ובחוסר הצלקת בבסיס האף.

יתרון בניתוח פתוח הוא האפשרות להשיג תוצאות מדויקות יותר במקרים מורכבים.

התאוששות והחלמה

לאחר הניתוח האף חבוש בגבס ויש טמפונים בנחיריים המאפשרים נשימה דרך הפה בלבד. מסביב לעניים מופיעים סימני דמם עד ל-48 שעות לאחר הניתוח הנפיחות הולכת וגדלה . אין לחשוש התופעה רגילה. , לאחר הניתוח עוברים להתאוששות ומתעוררים עם כאב קל המטופלים עם משככי כאבים כמו אופטלגין ואקמול משפיעים בצורה טובה הכאב עשוי להתפוגג למחרת היום.. בסוף היום משתחררים מבית החולים עם גבס אך ללא הטמפונים.

השבוע שלאחר הניתוח הוא שבוע קל יחסית תקבלו הוראות לניקוי הנחיריים. לא יהיו כאבים רק נפיחות מסביב לעיניים. לאחר שבוע הגבס מוסר ואז ניתן לראות את  מבנה האף החדש אבל זאת לא תוצאה סופית תוצאה סופית נוכל להעריך רק לאחר 3 חודשים כשהנפיחות תרד

בימים הראשונים יתכנו הפרעות מסוימות בנשימה ונזלת תלווה את המנותח מספר שבועות, הכתמים מסביב לעיניים צפויים להעלם תוך שבוע עד שלושה שבועות. . אפשר לחזור לפעילות שבוע לאחר הניתוח.

סיבוכים אפשריים בניתוח אף

הסיבוכים בניתוח אף הם מועטים משום שהניתוח הוא ניתוח חיצוני, קיימת סבירות נמוכה מאוד בניתוח לפגוע בצינור הדמעות. ההבנה של שאיפות המטופל והאסתטיקה ביחד עם המנתח הם הפתרון למניעת תוצאות לא רצויות מבחינה אסטטית.

הוראות 

הוראות לפני הניתוח

 1. להכין את בדיקות המעבדה
 2. להכין את התרופות לפי מרשם
 3. צום משעה כ-8 שעות לא לאכול ולא לשתות
 4. הורדת לק, תכשיטים, איפור לעשות מקלחת וחפיפת ראש

הנחיות לאחר הניתוח

 1. מנוחה מוחלטת
 2. לאכול כרגיל רצוי כלכלה קרה ורכה
 3. יש לשכב עם ראש מורם.
 4. לא להרטיב גבס
 5. לנקות את האף לפי הסדר:
  א. מי חמצן
  ב. יבש
  ג. משחה
 6. נטילת תרופות נגד כאבים לפי מרשם רופא
 7. לקחת אנטיביוטיקה לפי הוראות הרופא
 8. כשיורדים מהמיטה לשבת 10 דקות ורק אם אין סחרחורת לרדת מהמיטה
 9. אם יש דימום לנוח בראש מורם להירגע ולהספיג את הדם. אם הדמום לא עובר תוך 10 דקות להודיע לדר. ברוב המקרים הדמום נעצר במצב של מנוחה ורגיעה.
 10. לא לנשוף או לשאוף בכוח את האף. לא לקנח אלא להספיג את הנזלת בלבד.
 11. הורדת גבס לפי תאום עם המרפאה בד"כ לאחר כשבוע

אחרי הורדת הגבס

 • להיזהר לא לקבל מכה באף
 • לא להרכיב משקפיים למשך 4 שבועות
 • לא לקנח את האף בחוזקה למשך 3 שבועות
 • להגיע לביקורת נוספת שבועיים לאחר הורדת הגבס
 • להימנע מחשיפה שמש במשך 6 השבועות הקרובים לניתוח

יש לציין שהתוצאות הסופיות של הניתוח לא נראות לעין מיד לאחר הורדת הגבס בשל הנפיחות הגדולה המלווה ניתוח זה.
תוצאות סופיות נצפות בין 3-6 חודשים.
לפעמים ההסתגלות למראה החדש מלווה בדכדוך ויש לצפות לתופעה פסיכולוגית זו. במקרים אלו כדאי להגיע למרפאה לוודא עם הרופא מה משמעות המראה וכמה זמן יידרש עד למראה סופי.

המרפאה  עומדת לרשות המנותח בכל השלבים מהשלב הראשון ועד להחלמה הסופית וראית התוצאות והיא ערוכה לתמיכה ולמעקב צמוד ואישי של המנותח.

במקרים מתאימים נשלב ניתוח אף וסנטר באותו ניתוח. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית וטשטוש

הכנסת הסנטר להגדלה מבוצעת דרך חתך קטן בשפה התחתונה מתוך הפה. התוצאות של ניתוח משולב זה הן תוצאות מאוד מרשימות .

 

 

אולי יעניין אותך המאמר אודות החלמה מניתוח אף

תמונות לפני ואחרי ניתוח אף

סרטונים והסברים על ניתוח אף

ניתוח אף פלסטי: ד"ר ביאנקה רוזנברג אסטרה מדיקל

ניתוחי אף באסטרה מדיקל

ניתוח אף באסטרה מדיקל

ניתוח אף - דר רוזנברג-הגן​

10 שאלות ותשובות נפוצות על ניתוחי אף

ניתוחי אף הם ניתוחים מורכבים וזאת מכיוון שהאף נמצא במרכז הפנים ולכן כל עיוות או אי סדירות במבנה בולטים מאוד. מכיוון שניתן לראות בקרבתנו אנשים מנותחים רבים אשר ניתן לראות בבירור כי אכן ביצעו ניתוח אף, זוהי שאלה אשר עולה רבות בקרב מטופלינו. כמנתחת שפוגשת צעירים וצעירות שמעוניינים לשפר את מראה האף שלהם זו אפילו הפכה להיות השאלה השכיחה ביותר בקרב מטופלים אשר מגיעים לקליניקה שלנו ואכן מטופלים רבים חוששים מביצוע הליך זה על מנת שלא תיגרם תוצאה בלתי רצויה. האידיאולוגיה שלי כמנתחת בנושא זה, היא לגרום למטופל לקבל את התוצאה הטובה ביותר אשר תתאים למבנה הפנים שלו, ובכך להעלות הן את הביטחון העצמי של המטופל והן את תחושתו הכללית בנוגע למראהו החיצוני.

ישנן שתי אופציות לביצוע הניתוח: האחת מהן, הרדמה מקומית וטשטוש עמוק, כלומר, המטופל ישן במהלך הניתוח. האופציה השנייה היא ניתוח בהרדמה כללית. את סוג ההרדמה בה יבוצע הניתוח ייבחר המנתח ביחד עם המטופל בהתחשב ברצונו של המטופל כמובן.

זמן ההחלמה של ניתוח אף ממוצע יימשך בין שבוע לעשרה ימים. כאשר בסופם המנתח יוריד את הגבס, והמטופל יוכל לחזור לחייו בהתנהלות רגילה.

בהחלט!!! זהו החלק הקל ביותר של ניתוח האף, שכן על מנת לשפר את מראה עצמות האף ניתן להוריד את הגבנון. אציין כי על המנתח להיזהר, ולא להוריד יותר מדי מכיוון שעלינו לשמור על נשימה טובה ולהימנע ממראה של "מגלשת סקי".

אין ספק שזהו אתגר גדול בהרבה למנתח. עיצוב קצה האף כולל בתוכו שיקולים של מבנה העור, התכווצות העור, מבנה הסחוסים ושל יצירת סימטריה. כל הדברים האלו נידונים בפגישת הייעוץ בין המטופל למנתח, בה נלקחת החלטה לגבי מראה האף אשר המטופל מעוניין בו בשיתוף שיקולים רפואיים אשר יכול להיות שאינו מודע אליהם.

לא תמיד. על המנתח בפגישת הייעוץ להתחשב כמובן ברצון המטופל, אך נקודת המוצא שלנו היא מבנה האף של המטופל ומבנה הסחוסים שלו. לכן, המנתח ינסה להגיע לתוצאה הקרובה ביותר לרצון המטופל תוך כדי התחשבות בשיקולים הרפואיים הדרושים.

בעיות בנשימה כוללות בין היתר הצרות או אי סטיות של המחיצה. כמו כן, הצטלקויות מניתוחים קודמים או מבנה עצם בולט אשר נכנס לתוך אחד מהנחיריים. את הדברים האלו על המנתח לאבחן לפני הניתוח כמובן בפגישת הייעוץ עם המטופל, ובמידה וניתן כמובן שניתן לטפל בבעיה זו במהלך הניתוח.

אין בניתוח אף כאבים כלל! והוא נחשב לאחד מהניתוחים הפחות מסוכנים בתחום הכירורגיה הפלסטית עם החלמה וחזרה לשגרה מהירה מאוד.

כאשר יש גבס על האף ניתן להרכיב משקפיים על הגבס עצמו. לאחר הסרת הגבס, יש להיזהר ולהימנע מהרכבת משקפיים/משקפי שמש במשך כששה שבועות לאחר הניתוח.

על מנת להשיג תוצאה אידיאלית למטופל, על המנתח לדאוג להגשמת ולתיאום הציפיות אל מול הלקוח. בפגישת הייעוץ, המנתח והמטופל עוברים על ציפיותיו של המטופל מההליך, והמנתח נותן את חוות דעתו הרפואית בהתחשב ברצונות המטופל לצורה האידיאלית לדעתו עבור המטופל. על המנתח לבדוק מהי נקודת המוצא לניתוח מבחינה רפואית (כגון, בעיות עצם/ בעיות א-סימטריה וכו'). בנוסף, על המטופל להיות סבלני, שכן בתום שלושה חודשים מיום הניתוח נוכל לראות תוצאה סופית.

מאמרים נוספים בנושא:

אחרי ניתוח אף

ניתוח אף

האף מהווה את אחד הניתוחים הפלסטיים השכיחים ביותר וגם המשמעותיים והפופולריים ביותר. הוא גם אחד הניתוחים הראשונים שבוצעו בעבר בכירורגיה

קרא עוד »
ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן מנתחת פלסטית בירושלים ותל אביב

החלמה מניתוח אף

כמו כל ניתוח (פלסטי ולא פלסטי), גם בניתוח אף, שהפך לשכיח ומבוקש, נדרשת תקופת החלמה והתאוששות אך ההחלמה מניתוח אף

קרא עוד »

המומחים שלנו לניתוח אף

ASTRA MEDICAL גאה להעמיד לרשותך את מיטב המנתחים הפלסטיים לניתוח אף, בראשותה של ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן.

ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן

ד"ר ביאנקה רוזנברג-הגן, מנתחת פלסטית בעלת ניסיון של למעלה מ- 36 שנה בכירורגיה פלסטית, שחזורי שד, ניתוחים אסתטיים, טיפול במלנומה, טיפול בגידולי עור וטיפול בלייזרים רפואיים.

יצירת קשר

השאירו פרטים לקביעת פגישה או קבלת מידע מד"ר רוזנברג-הגן