המשמעות של השם כירורגיה פלסטית מקורו במילה היוונית "פלסטיקוס" ומשמעותה פיסול או יצירת צורה.

בכירורגיה הפלסטית שמטפלת בנושאים רפואיים ומחולקת להרבה ענפים ותת ענפים עוסקת בכירורגיה קרניפציאלית, כירורגיה משחזרת, מיקרוכירורגיה וכירורגיה אסתטית.

היא משלבת בתוכה תיקונים של עוותים מסיבות שונות שהאנושות חיפשה להם פיתרון במשך אלפי שנים בתוכם עוותים מפציעות, מחלות כמו סיפיליס וזיהומים אחרים שפגעו באופן ספציפי באברים מסוימים, וגם בעיוותים מולדים כגון שפה שסועה חסר או עודף באצבעות הגפיים והיפוספדיאס.

פפירוס מצרי מתאר לפני כחמשת אלפים שנה תופעות ועוותים רפואיים, אך הטקסטים העתיקים ביותר של תיקון מגיעים מהודו מ- 800 לפני הספירה ואיך.

העבודות שנכתבו בסנסקריט תורגמו לערבית ומשם הגיעו לאירופה.

בעיקר לאיטליה שם TALICOZZI תאר מתלים של רקמות שהועברו מהזרוע לפנים כדי לכסות חסרים שונים.

ב- 1794 נסעו מנתחים בריטיים להודו ללמוד שחזורי אף (ההודים הענישו פושעים ע"י כריתת אפם ולכן שם השחזורים היו נפוצים).

קצרה היריעה מלתאר את מה שנעשה בעבר בתחום הניתוחים הפלסטיים. עד לתחילת המאה העשרים התיאורים של שחזורי הרקמות הייתה מוגבלת למקרים בודדים.

ואת התנופה הגדולה ביותר נתנה מלחמת העולם הראשונה בה חברו יחד מנתחים ממקצועות וענפים שונים כמו מנתחי פה ולסת, א.א.ג וכירורגיה כללית שהתמודדו עם העיוותים והפציעות הנוראיות של מספר נפגעים ענק ופיתחו שיטות להחזרת הצלם לאלפי נפגעים.

layzer

הרופא שפיתח שיטות רבות בעידן המודרני היה SIR  HAROLD GILLIS  בית החולים הראשון שנוסד לטיפול בנפגעי פנים ב -1917.

במלחמת העולם השנייה טופלו לא רק נפגעי פנים אלא גם הנושאים בכוויות נרחבות שתל העור הראשון פותח ע"י בן דודו של גיליס MACINDOE.

הייסוד של הכירורגיה הפלסטית המודרנית כמקצוע החלה בכנס בארה"ב ב1921 בו חברו מספר מנתחים ממקצועות כירורגים שונים.

מנתחים אלו התמודדו בגלל מלחמת העולם הראשונה עם פציעות מלחמתיות וגם עם מחלות תורשתיות, וחיפשו פתרונות לחסר של רקמות במחלות מדבקות כמו עגבת וצרעת.

עסוקה של הכירורגיה הפלסטית ברקמות הרכות בכל הגוף יוצרת מקצוע מאוד מגוון המטפל בכל האזורים וקשור קשר הדוק למקצועות אחרים כמו אורטופדיה פה ולסת אף אוזן גרון נוירוכירורגים אורולוגים רופאי עור וגניקולוגים ורק השילוב של הידע ושיתופי הפעולה נותנים למקצוע את ההתפתחות המהירה ב- 100 השנים האחרונות.

ניתוחים פלסטיים מתקנים כלי דם ועצבים רקמות רכות אחרי כוויות ואונקולוגיה וכירורגית יד. החזרת ועיצוב הצורה נעשית לא רק ע"י שתלי עור אלא גם העברה של רקמות המכילות רקמת שומן שריר ועצם.

התפתחותה של הכירורגיה הפלסטית

ההיסטוריה של הכירורגיה הפלסטית

במיוחד עם התפתחות שיטות שונות להרדמה והרדמה מקומית וטשטוש, עברה התפתחות מואצת בגלל שלא הגבילה את עצמה רק לנושאים רפואיים אלא גם לנושאים חברתיים ופסיכולוגיים כמו הכירורגיה האסתטית.

ההגדרה של כירורגיה פלסטית אסתטית נתנה ע"י אחד מהמייסדים " אנחנו עוסקים במציאת פתרונות לפצעי מלחמה, עלינו לעסוק גם במציאת פתרונות לפצעי הזמן".

השיטות של הכירורגיה המשחזרת השפיעו על מציאת פתרונות לכירורגיה האסתטית, ולהיפך טכניקות של כירורגיה אסתטית השפיעו על הכירורגיה המשחזרת.

קיימים יחסי גומלין הדוקים המשלבים גם התייחסות לא רק לגיל אלא גם לתדמית הגוף וההערכה העצמית של המטופל.

סיר הרולד גיליס אמר "הכירורגיה המשחזרת מחזירה את המטופל למצב נורמלי והכירורגיה האסתטית מובילה אותו מעבר לכך".

נדיר ביותר שניתוח פלסטי איננו דורש מלבד המיומנות הטכנית גם הסתכלות אסתטית ובעיקר חשובה הכרה מאוד מדוקדקת של האנטומיה ואספקת הדם יותר מאשר בכל תחום כירורגי אחר, כדי לשמר את החיוניות של הרקמות.

בתוך המרכיב האסתטי יש פרק שלם של טיפול בצלקות. ולעזרת הכירורג הפלסטי יש שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כגון לייזרים המשמשים לטיפול באיכות העור ובצלקות.

כשאנו מבינים את המורכבות של מקצוע זה ברפואה, ננסה לציין את הגורמים שמשפעים על קבלת התוצאה הטובה ביותר בניתוח הפלסטי:

– בניתוחים פלסטיים יותר מאשר במקצועות רפואיים אחרים הניסיון והחשיפה למקרים שונים ומורכבים הוא חשוב  ביותר.

– שיתופי הפעולה עם רופאים ממקצועות משיקים מאוד רצוי ומשפר את התוצאות.

– חוש אסתטי מפותח.

– הבנה של רצונות המטופל ושיחה על מאווייו והאפשרות להשיגם.

– טכניקה עדינה ומדויקת.

נמשיך בקבוצתנו אסטרה מדיקל לתת את המענה האופטימלי לכל מטופל ומטופלת תוך הקפדה על

על מצויינות מקצועית ושביעות הרצון של לקוחותינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *