השמנה וירידות דרסטיות במשקל, הריונות ולידות משנים את צורת הבטן. הם מותירים בטן נפולה עם שרירים רפויים, עודפי עור ושומן.

במקרים קיצוניים יש גם מצב של סינר – כלומר בטן נמוכה המכסה את אזור הערווה והירכיים. פתרונות קלים כמו שאיבת שומן אינם פתרונות מעשיים למצבים אלה.

הפתרון הוא ניתוחי, כלומר – ניתוח מתיחת בטן. ניתוח מתיחת בטן מוציא את כל עודפי העור, מתקן את שרירי הבטן ומטפל באיברים שמסביב לבטן: ירכיים, עכוזים, מפשעות, אזור הערווה אשר צונח עם הגיל.

הניתוח אינו רק חיצוני, אלא יוצר בדופן הבטן על ידי תפירת השרירים חגורת בטן פנימית ומתקבלת בטן שטוחה.

בניתוח זה ניתן גם לתקן בקעים בדופן הבטן כמו בקע טבורי או תיקון התרחבות של השרירים הישרים עקב ההיריון, מה שאנחנו קוראים ״דיאטזיס רקטי״ DIATESIS RECTII. לנשים מומלץ שלא לבצע את הניתוח לפני סיום ההריונות.

הריון נוסף אחרי הניתוח ימתח מחדש את דופן הבטן ויקלקל במידת מה את התוצאות.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ביום אשפוז אחד לאחריו או בשחרור המטופל באותו היום, לפי רצונו ומצבו.

החתך נעשה באזור שמעל למפשעות ומותיר צלקת שאורכה משתנה בהתאם לכמויות עודפי העור שיש להוציא. אם בדופן הבטן יש סימני מתיחה של העור, הם מוצאים ביחד עם העור העודף.

אם סימני המתיחה נמצאים גם מעל לטבור, הם נשארים בעור אבל מיקומם משתנה והם מועברים עם הבטן המתוחה אל הבטן התחתונה.

נחלק את מתיחות הבטן לשלוש קטגוריות, לפי מצב הבטן:

  • מתיחת בטן חלקית

מתיחת בטן חלקית כוללת הוצאת עודפי עור מהבטן התחתונה, מתיחת שרירים בבטן התחתונה ללא הפרדת הטבור וללא מתיחת הבטן העליונה. ניתוח זה מבוצע בהרדמה כללית.

אורכו כשעה עד שעה וחצי והוא מבוצע באנשים רזים שיש להם מעט עודף עור ורפיון קל של דופן הבטן.

  • מתיחת בטן גדולה

זהו ניתוח קלאסי של מתיחת בטן שמבוצע בהרדמה כללית והוא נמשך שלוש שעות. הניתוח כולל הוצאה של כל עודפי העור בבטן התחתונה, הפרדת הבטן עד לאזור שמתחת לשדיים ומתיחה של כל השרירים בדופן הבטן בעזרת תפרים חזקים.

יש צורך למקם את הטבור במיקום חדש, המתאים למיקומו על העור המתוח. הצלקות הנראות לעין הן בבטן התחתונה מעל למפשעות ומסביב לטבור.

שאיבת השומן להשלמת המראה נעשית באזור הירכיים, המפשעות ובאמצע הבטן כדי לתת לחלק העליון מראה יותר שקוע וצעיר.

  • מתיחת בטן מורחבת

זהו שילוב של מתיחת הבטן עם מתיחת ירכיים, מתיחת עכוזים ושאיבות שומן. זהו ניתוח שמבוצע באנשים שאיבדו משקל רב, בין 20 ל-50 קילוגרמים. משמעותו – עיצוב מחדש של הגוף והוצאה של עודפי העור הענקיים שנותרו לאחר הירידה הדרסטית במשקל.

ניתוח זה מצריך שיחה אישית ומפורטת עם הרופא המנתח.

לאחר הניתוח עוברים להתאוששות עם נקזים בבטן התחתונה, מקבלים טיפול נגד כאבים והנחיות לתרגילי נשימה לשיפור האוורור בריאות.

השכיבה היא ברגליים כפופות והירידה מהמיטה נעשית בטכניקה שבה שומרים כל הזמן על כיפוף בבטן כדי לא ליצור מתח על קו התפרים.

הבטן חבושה בחגורת בטן התומכת בשרירים וכל אימת שיש רצון להשתעל, חובה לתמוך עם הידיים את איזור התפרים בדופן הבטן כדי למנוע פתיחת התפרים הפנימיים.

סיבוכים אפשריים הסיבוכים של הניתוח הם הסיבוכים הרגילים של כל ניתוח: דימום או שטפי דם זיהום המטופל על ידי אנטיביוטיקה נמק של העור עלול להיווצר בשיפולי הבטן בשל פגיעה באספקת דם לדופן הבטן, במיוחד למטופלים שעברו ניתוחים קודמים בבטן ויש כבר פגיעה מראש באספקת הדם.

הצטברות נוזל בדופן הבטן או סרומות בגלל החלל הגדול שאנחנו יוצרים בניתוח. סיבוך זה שהופיע בכ-20% מכלל ניתוחי הבטן הצטמצם מאד לאחרונה בשל טכניקה המאפשרת ניקוז לימפטי טוב יותר.

בתכנון מדויק ניתן למנוע אסימטריות קטנות ושינויים במקום הטבור. יש להפסיק עישון לפני הניתוח כדי להקטין את הסיבוכים בריפוי פצע. ניתוח מתיחת בטן זה אחד הניתוחים שבהם היתרון הוא ברור וגלוי לעין גם עם בגדים אבל יותר מכך ללא בגדים.

לסיכום: בטן שטוחה וחלקה תגרום למנותחים גאווה, הרגשה טובה ושמחה. זהו מהניתוחים המשמעותיים ביותר בשביעות הרצון של המטופלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *