הפתרון האולטימטיבי לבטן שטוחה ובתנאי שהדיאטות והפעילות הגופנית לא מצליחות להביא את התוצאה המיוחלת, הוא ניתוח מתיחת בטן.

במאמר הבא נעמיק אודות שרירי הבטן ובין היתר נפרט אודות סוגי השרירים, תפקידם של השרירים ונציג תגרילים לחיזוק שרירי הבן תוך דגש על השרירים העמוקים כמו גם שרירי הגב העמוקים אשר מהווים את שרירי הליבה אותם חשוב עד מאוד לחזק.

השרירים העמוקים מחוברים לעמוד השדרה, לאגן ולכתפיים במטרה לספק מערכת תמיכה יציבה.

כשהשרירים חזקים, גמישים ונעים בחופשיות, ניתן לייצר תנועה יעילה, אך אם שרירי הבטן לא מחוזקים, (בין אם לא מבצעים כלל תרגילים ובים אם מבצעים תרגול מונוטוני או תרגול לקוי), מתעורר חוסר איזון שעתיד להוביל לפציעה ובעיקר אם מתקיים עיסוק בספורט.

לשרירי הבטן קיימים מספר תפקידים חשובים מאוד המסייעים לפעילות התקינה ולבריאות הגוף ובין היתר ל: יציבה תקינה, תמיכה באברים פנימיים של חלל הבטן, סיוע בנשימה, הקטנת עומסים על האזור המותני וכמובן השפעה ישירה על המראה האסתטי.

סוגי שרירי הבטן

תפקידם של שרירי הבטן הוא לחבר את הצלעות לאגן בפריסה רחבה.

מרבית התנועות אותן אנו מבצעים, גורמים לשרירי הבטן לפעול יחדיו ובחלק מהתנועות שרירים ספציפיים פועלים וביניהם:

♦ השריר הביטני – Rectus Abdominis

♦ השריר האלכסוני חיצוני External Oblique

♦ השריר האלכסוני-פנימי Internal Oblique

♦ השריר הרוחבי בטני Transversus Abdominis

לאור השוני שקיים בין מבנה השרירים ובין תפקודם, ישנה חשיבות נעלה בחיזוק שרירי הבטן באמצעות תרגילים ותנוחות גוף שונות ומגוונות.

התפקידים העיקריים של שרירי הבטן

לשרירי הבטן תפקידים משמעותיים וביניהם, תמיכה באיברי הגוף הפנימיים – האגן.

חלק מהאברים בחלל הבטן מוגדרים כאברים ניידים, אשר אינם אחוזים / אחוזים חלקית על ידי רקמות ו/או רצועות רכות.

תמיכה באברים פנימיים – האזור המותני, (האזור בו מצויים שרירי הבטן), הוא האזור היחיד בגוף האדם, שהאברים הפנימיים בו, לא מוגנים על ידי עצמות – שרירי הבטן בצד הקדמי והצידי, הם שמהדקים את האברים הפנימיים למקומם ומווסתים את התנועתיות שלהם למידה המתבקשת, כך שתמיכה לא מהודקת של השרירים, עתידה לגרום לאיברים לזוז ממקומם ולפגוע בתפקודם התקין.

התמודדות עם כאבי גב תחתון – שרירי הבטן העמוקים מסייעים בייצוב עמוד השדרה והם מהווים מעין חגורת גב, אשר מונעת את חוסר היציבות שעתיד לגרום לכאבי גב.

הקפדה על חיזוק שרירי הבטן, תפחית משמעותית את כאבי הגב התחתון וזאת לצד הפחתת העומס על עמוד השדרה המותני.

נשימה – מערכת הנשימה בגוף האדם, קשורה באופן ישיר לשרירי הבטן, שמסייעים בין היתר לשרירי הסרעפת, להורדה והרמת הצלעות והם חיוניים לשאיפה ולנשיפת אוויר בעת מאמץ ובטח באם מדובר על פעילות אירובית אך לא רק.

יציבה נכונה – שרירי בטן חלשים מובילים להגדלת הלורדוזה המותנית, כך שחיזור ושיפור השליטה בשרירי הבטן, ימנעו את התופעה המדוברת.

הקטנת עומסים – שרירי בטן רפויים וחלשים, משפיעים באופן ישיר על העומסים באזור המותני ומאידך, ככל שמתקיים תפקוד ושליטה טובה יותר בשרירי הבטן, ניתן ליהנות מפיזור הלחצים והעומסים בצורה מיטיבה, גם דרך קיר הבטן הקידמי.

הפחתת העומסים מאפשרת הפחתת לחץ ועומס גם מעמוד השדרה שמשמש כקיר האחורי.

כאבי גב ושרירי בטן רפויים

ניתוח מתיחת בטן לשירי בטן רפויים

נשים בהריון, אנשים בעלי משקל עודף ומי שאינו מקפיד על פעילות גופנית סדירה, סובלים לרוב משרירי בטן רפויים ומעודף שומן שנוטה להצטבר באזור הבטן, מה שמוביל לכאבים סביב עמוד השדרה.

מחקרים הוכיחו כי, אנשים אשר סובלים מכאבים בחגורת האגן ומכאבי גב תחתון, הם בעלי שרירי בטן רפויים בדגש על שרירי הבטן העמוקים.

יש לציין כי ביצוע תרגילים לא מדויקים ולא מבוקרים (בעיקר בקרב אוכלוסיה בעלת מוגבלות גופנית), מעלה באופן דרמטי עומסים על מפרקי עמוד השדרה וכפועל יוצא, מופעלות קבוצות שרירים אחרות וכך מתעוררת סכנה לפגיעה ביציבה, להגברת העומס על החוליות על עמוד השדרה ועל קרקעית האגן.

כך נכון לאמן את שרירי הבטן

עוד לפני שאתם ניגשים לבצע תרגילים לחיזוק שרירי הבטן, חשוב שתדעו כי לא ניתן לבודד לחלוטין את שרירי הבטן באמצעות תרגיל זה או אחר ועל כן נכון לערוך מספר רב של תרגילים, אשר נועדו להפעיל קבוצות שרירים שונות ומגוונות.

בכל אחד מהתרגילים אותם מבצעים, חשוב "לשאוב" את שרירי קרקעית האגן ואת שרירי הבטן מעלה ופנימה וזאת על מנת להפחית את דחיפת האברים הפנימיים אל עבר קרקעית האגן.

מי שזה עתה התחיל לבצע תרגילי בטן, ומי שלא סובל מבעיות בעמוד השדרה, נכון שיבצע כפיפות גו בשכיבה אך כך או אחרת (בין אם אתם מתאמנים על בסיס קבוע ובין אם התחלתם זה עתה להתאמן), נכון לבצע תרגילים נוספים על מנת להפעיל באופן משמעותי את השרירים העמוקים ואת שרירי הבטן ולצורך העניין נכון לבצע תרגילים עם אביזרים נלווים כנגד משקל הגוף ובין היתר עם להיעזר בגומיות, בכדור פיזיו, במשקולות ועוד ( על פי רוב אין צורך להשתמש במכשירים ייעודים.

שימו לב: במקרים בהם יש עודפי עור ושומן (לרוב לאחר דיאטה דרמטית או לידה), נכון לשקול ניתוח מתיחת בטן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *