הריונות ולידות, השמנה או ירידה דרסטית במשקל משנים את צורת הבטן. במקרים קיצוניים מותירים שינויים אלה בטן נפולה עם שרירים רפויים, עודפי עור ושומן ולעיתים מראה של "סינר"- בטן נמוכה שמכסה את אזור הערווה והירכיים.
ניתוח מתיחת בטן מהווה פתרון עבור גברים ונשים הסובלים מרפיון שרירים בדופן הבטן מעודפי עור ומעודפי שומן. במהלך ניתוח מתיחת בטן מוסרים עודפי עור ושומן ודופן הבטן מהודקת ומחוזקת במטרה ליצור חגורת בטן פנימית ובטן שטוחה.

בנוסף, ניתן לשלב בניתוח מתיחת בטן גם:

  • תיקון בקעים באזור הטבור
  • תיקון ההרחבה של השרירים הישרים
  • שאיבת שומן מאזור הירכיים, המפשעות ואמצע הבטן על מנת להקנות לחלק העליון של הבטן מראה שקוע וצעיר.
  • הרמת אזור הערווה, "גבעת ונוס", הצונח עם הגיל.

הערה חשובה: ניתוח מתיחת בטן כדאי לדחות עד לסיום ההריונות. במידה ומבצעים דיאטה, יש לדחות את הניתוח עד לאחר ההגעה למשקל הרצוי.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של ניתוחי מתיחת בטן:

  1. מתיחת בטן חלקית – הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורכו בין שעה לשעה וחצי. הניתוח כולל הוצאת עודפי עור ומתיחת שרירים קטנה בבטן התחתונה, ללא הפרדת הטבור וללא מתיחת הבטן העליונה. ניתוח מסוג זה מתאים לאנשים רזים בעלי עודפי עור ורפיון קל של דופן הבטן.
  2. מתיחת בטן גדולה – הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות. הניתוח כולל הוצאת כל עודפי העור מהבטן התחתונה, הפרדת הבטן עד לאזור השדיים, מתיחת כל השרירים בדופן הבטן וקיבוע מיקום חדש לטבור בבטן המתוחה. לאחר המתיחה נותרות צלקות בבטן התחתונה, מעל למפשעות וסביב הטבור.
  3. מתיחת בטן מורחבת (TOTAL BODY LIFT) – ניתוח המשלב מתיחת בטן עם שאיבת שומן, מתיחת ירכיים ועכוז. אורכו הכולל של הניתוח נע בין שש לשמונה שעות. פרוצדורה זו מתאימה לאנשים שאיבדו 20-50 ק"ג ויותר ממשקל גופם וכתוצאה מכך נוצרו בגופם עודפי עור גדולים. בניתוח מוסרים עודפי העור רבים, נמתחים השרירים דופן הבטן מחוזקת כמוכן מתיחת ירכיים ועכוזים. הניתוח מתוכנן לאחר אבחון, תוך הקפדה רבה ובחינת כל המשתנים האינדיבידואליים של המנותח על ידי הרופא המנתח.

מתיחת בטן – הניתוח

ניתוח מתיחת בטן מתבצע בהרדמה כללית. אורך החתך תלוי בכמות עודפי העור שיש להסיר וממוקם בשיפולי הבטן על מנת שניתן יהיה להסתירו גם בלבוש מינימאלי (בגד ים).

מתיחת בטן

מתיחת בטן – התאוששות והחלמה

בתום הניתוח עובר המטופל לחדר ההתאוששות עם נקזים בבטן התחתונה ומקבל טיפול נגד כאבים והנחיות לביצוע תרגילי נשימה במטרה לשפר את פעולת הריאות. המטופל שוכב ברגליים כפופות וכל ירידה מהמיטה מתבצעת בטכניקה מיוחדת השומרת על הכיפוף בבטן כך שלא ייווצר מתח על קו התפרים. הבטן חבושה בחגורת בטן התומכת בשרירים בזמן שיעול או כל פעולה קיצונית.
ניתן לחזור לעבודה לאחר כשבועיים.

מתיחת בטן – סיבוכים אפשריים

זיהום ודימום – מהסיבוכים השכיחים ביותר כבכל ניתוח. הדימום מתבטא בשטפי דם, הנספגים עד שבועיים מיום הניתוח. זיהום נדיר בשל נטילת אנטיביוטיקה.

ישנם מקרים של סיבוכים נדירים כגון:

היווצרות נמק של העור בשיפולי הבטן כתוצאה מפגיעה באספקת דם לדופן הבטן, במיוחד בקרב פציינטים שעברו ניתוחי בטן קודמים וקיימת כבר פגיעה באספקת הדם ובקרב מעשנים.
סרומות – הצטברות נוזל בדופן הבטן בגלל החלל הגדול הנוצר בניתוח. בעבר הופיע סיבוך זה בכ-20% מכלל ניתוחי הבטן, אך בזכות פיתוח טכניקת הניתוח וחיבור נקזים המאפשרים ניקוז לימפטי טוב יותר, הצטמצמו אחוזים אלו משמעותית.

זהו אחד הניתוחים הפלסטיים בהם התוצאה ברורה וגלויה לעין ביותר, עם בגדים ובלעדיהם. הבטן השטוחה והחלקה תגרום למנותחים גאווה, הרגשה טובה ודימוי גוף משופר.

המרכז לכירורגיה פלסטית בראשות ד"ר רוזנברג- הגן עומדת לרשות המטופלים בכל השלבי הניתוח, ועד להחלמה הסופית. הצוות המיומן ערוך לתמיכה ומעקב אישי המותאם לכל מטופלת.

כמה זמן לאחר לידה מומלץ לבצע ניתוח מתיחת בטן?

"למי שמתכננת ניתוח מתיחת בטן הייתי ממליץ באמת לחכות לאחר סיום הלידות, ולאחר הלידה האחרונה להמתין כמה חודשים אחרי ההנקה, ואחרי שמסיימים לרדת במשקל. בדרך כלל יש משהו כמו חצי שנה או שנה שיורדים במשקל לאחר הלידה. כמובן שאנחנו רוצים להגיע לניתוח בתקופה האופטימלית שבה כבר האישה סיימה לרדת במשקל, היא הגיעה למשקל הרצוי שלה, או לפחות למשקל שממנו היא לא יכולה לרדת יותר, ואז, רק אז לעשות את ניתוח מתיחת הבטן. זה לא ניתוח דחוף, זה ניתוח שהתוצאה שלו היא חשובה. אנחנו רוצים אל הניתוח הזה כמו אל כל ניתוח אסתטי במצב האידאלי לפני הניתוח, ואז התוצאה היא הכי טובה שיש. "

מתיחת בטן : סוגי הניתוחים 

מטרת ניתוח למתיחת בטן או בשמו הלועזי Abdominoplasty, היא לצמצם את היקף הבטן, לעצב את פלג הגוף המרכזי ולחזק את שרירי דופן הבטן. במהלך הניתוח מוסרים עודפי עור ועודפי שומן משיפולי הבטן.

עוד על ניתוחים למתיחת בטן במרכז לכירורגיה פלסטית 

ניתוח מתיחת בטן נועד בעיקר למקרים קיצוניים בהם מסיבות מסוימות הבטן נפולה ורפויה ושום דיאטה לא תוכל להחזיר אותה למצבה הקודם או לפחות לשפר את המצב. אצל נשים, הסיבה העיקרית לצורך בניתוח מתיחת בטן היא הריון ולידה, ובעיקר כשמדובר על מספר הריונות האחד אחרי השני, בהן הבטן לא מצליחה להתאושש. 

דגשים לפני ניתוח מתיחת בטן

אם עברתן הריון אחד או שניים והבטן התעוותה בעיניכן, ואף מונעת מכן להוריד חולצה בים או בבריכה, יכול להיות שאתן מועמדות מתאימות למתיחת בטן. אבל! וזה אבל מהותי – אם אתן מתכננות הריונות נוספים, המתינו עם הניתוח עד שתסיימו עם הלידות במזל טוב, חבל שתעברו את תהליך המתיחה ותסבלו משינוי צורת הבטן פעם נוספת (או מספר פעמים).

מהי הפעולה של מתיחת בטן?

ישנם כמה סוגים של ניתוח למתיחת בטן, והם נבדלים זה מזה באופי הניתוח עצמו, אילו פעולות יש לבצע ועל אילו איזורים בגוף משפיע הניתוח. לדוגמא, ישנו סוג אחד שאינו מערב את הטבור או את איזור הבטן העליונה. ניתוח זה מתבצע כאשר המנותח שרוי בהרדמה מלאה ואורך בין שעה לשעתיים. סוג נוסף שקיים דורש גם את מתיחת הבטן העליונה ומסיבה זו אורך זמן רב יותר. גם ניתוח זה נערך תחת הרדמה מלאה של המנותח. כך או כך, ההחלמה מהניתוח אורכת בדרך כלל תקופה של כשבועיים שבמהלכה רצוי שהמנותח ייעזר בסובבים אותו לביצוע פעולות שונות.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

ישנם כמה סוגים של ניתוח למתיחת בטן, והם נבדלים זה מזה באופי הניתוח עצמו, אילו פעולות יש לבצע ועל אילו איזורים בגוף משפיע הניתוח. לדוגמא, ישנו סוג אחד שאינו מערב את הטבור או את איזור הבטן העליונה. ניתוח זה מתבצע כאשר המנותח שרוי בהרדמה מלאה ואורך בין שעה לשעתיים. סוג נוסף שקיים דורש גם את מתיחת הבטן העליונה ומסיבה זו אורך זמן רב יותר

מידע בנושא מתיחת בטן

הפרוצדורה של ניתוח למתיחת בטן מתבצעת בהרדמה כללית ואורכה משתנה משעה אחת ועד למס' שעות, בהתאם למורכבות הניתוח. הניתוח כולל בדרך כלל הסרת עודפי עור, מתיחה של שרירי הבטן ולעיתים גם שאיבת שומן ותיקון מיקום הטבור. במהלך הניתוח נעשה חיתוך של השכבות השונות ותפירה שלהן. כתוצאה מכך צפויים כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, במיוחד בזמן שינויי תנוחה, שיעול ותנוע

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן מהווה פתרון למי שאינם מרוצים מגזרתם, לנשים לאחר הריונות מרובים ולעתים אף לאחר ההיריון הראשון ולמטופלים שעברו דיאטה וסובלים מעור בטן רפוי.

מתיחת בטן והרמת חזה לנשים לאחר לידה

מחיר נתוח מתיחת בטן

מתיחת בטן בלייזר לעומת ניתוח מתיחת בטן

מתיחת בטן לאחר ניתוח קיסרי

כשדיאטה ופעילות גופנית כבר לא מספיקות

שאלות נפוצות סביב ניתוח מתיחת בטן

חיזוק שרירי הבטן לאחר לידה

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?

״ניתוחי מתיחת בטן יכולים להיעשות בעצם בכל מיני רמות. יכול להיות אלה שעשו קיסרי ונשאר להן מן ״נקניקיה״ קטנה במורד הבטן, ויכול להיות כאלה שירדו 20 – 30 קילו במשקל ואחרי שלושה ארבעה הריונות נשאר ממש סינר עורי. כלומר אין ספק שאין דין בטן כזו לדין בטן כזו. כלומר, צריך להתאים את הניתוח למטופלת. מתיחת בטן פורמלית בעצם מתאימה לנשים שיש להן עודפים של עור בבטן, הרבה פעמים זה מלווה בסימני מתיחה בבטן התחתונה בעקבות הריונות או בעקבות עליה וירידה במשקל ואיזו שהיא מידה של חולשה של דופן הבטן שגם כן אפשר לתקן מאד יפה במהלך הניתוח הזה. אלה הנשים שמתאימה להן מתיחת בטן פורמלית. נשים שיש להן מעט עודפי עור, בעיקר בבטן תחתונה עם בטן שרירית ויחסית מהודקת מבחינת השרירים שלה בבטן עליונה, לא צריכות מתיחת בטן פורמלית אלא מיני מתיחת בטן או רק תיקון קטן של עודפי העור בבטן התחתונה״

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן?

״ניתוח מתיחת בטן מתאים במיוחד לנשים לאחר לידות שחוץ מעודפי השומן יש גם עודפים של עור ורפיון של שרירי הבטן. מה שיותר מראה שבשפת העם נקרא מן ״סינר״ כזה שמשתפל בחלק התחתון של הבטן, מפריע בלבישת המכנסיים ולכן הניתוח של מתיחת הבטן מאפשר גם הידוק ופליקציה של שיריר הבטן והכנסה של כל הבטן פנימה, וכריתה – בניגוד לשאיבת שומן, גם כריתה של עודפי העור. אמנם, החסרונות של הניתוח הם שהצלקת יותר ארוכה ושנדרש יותר זמן להתאושש והסיכונים טיפה יותר גבוהים. מצד שני הוא נותן תוצאה מצוינת. ניתן להסיר גם את עודפי העור שאי אפשר להסיר בשאיבת שומן וגם להדק את שרירי הבטן מה שאי אפשר בשאיבת שומן. מה שנקרא – No pain no gain – אם אתה משקיע יותר אתה גם תקבל תוצאה יותר גדולה. ״

אוגוסט 16 יום חמישי , 2018 4:29 pm

היפרדות ביטנית

מעוניינת לקבל יעוץ מה ניתן לעשות עם היפרדות ביטנית טבור בולט וממש קצת עור רפוי.מי יכול לסדר את זה.פניתי לכמה רופאים כל אחד עושה משהו 1 ולא הכל יחד.

ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן

קטי שלום


לא מכירה מושג היפרדות בטנית האם מדובר בDIATESIS RECTII


האם את לאחר לידה? כלומר יש כל כך הרבה שאלות לפני מתן תשובה מהימנה.


אשמח לעזור בתנאי שאראה במה מדובר


בברכה


דר רוזנברג הגן


1800800806


ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן
רופאה מומחית בתחום הכירורגיה הפלסטית

טופס כתיבת שאלה חדשה

התכנים באתר הינם תכנים כללים, אם יש לכם שאלה אתם מוזמנים לכתוב לנו באמצעות הטופס בהמשך העמוד. כל השאלות מגיעות לד"ר רוזנברג-הגן והיא זו שעונה לשאלה. התשובה תפורסם בפורום. אם ברצונכם לשמור על פרטיותכם, אנא המנעו מציון פרטים אישיים. חשוב לציין: מין, סימפטומים, גיל וכו'. שאלות מעמיקות יקבלו מענה מעמיק.

יש לאשר את תנאי שימוש לפני השליחה