מטרת ניתוח למתיחת בטן או בשמו הלועזי Abdominoplasty, היא לצמצם את היקף הבטן, לעצב את פלג הגוף המרכזי ולחזק את שרירי דופן הבטן. במהלך הניתוח מוסרים עודפי עור ועודפי שומן משיפולי הבטן.

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?

חשוב להבין שניתוח מתיחת בטן אינו מתאים לכל אחד שאינו מרוצה מהגזרה שלו. הניתוח מיועד לאנשים שסובלים מעודפי שומן ועור באזור הבטן, והם אינם מצליחים להיפטר מהם באמצעות פעילות גופנית או תזונה נכונה. שני הגורמים הנפוצים ביותר בגינם מגיעים מטופלים לבצע ניתוח מתיחת בטן הם היריון והרזיה דרמטית. נשים לאחר מספר הריונות, ולעתים גם לאחר ההיריון הראשון, עשויות לסבול מעור בטן רפוי בעקבות מתיחות חוזרות במהלך ההיריון, ומחולשה של שרירי דופן הבטן. גברים ונשים שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח שהוביל לירידה משמעותית במשקלם, עשויים לסבול מעור בטן רפוי. בשני המקרים ניתן לעצב את דופן הבטן ולשפר את הגזרה הכללית באמצעות ניתוח מתיחת בטן.

עם זאת, אנו מייעצים לנשים המתכננות הריונות נוספים, לדחות את הניתוח עד לאחר גמר הלידות. באופן דומה אנחנו ממליצים למטופלים המתכננים הורדה דרמטית במשקלם, לדחות את מועד הניתוח לאחר ההגעה למשקל הרצוי.

סוגי הניתוחים למתיחת בטן

קיימות מספר שיטות לביצוע ניתוח מתיחת בטן. השיטה המתאימה למטופל מושפעת ממצבו הגופני ומציפיותיו בנוגע לתוצאות הניתוח.

ניתוח מתיחת בטן מלאה

ניתוח מתיחת בטן מלאה מבוצע באמצעות חתך בשיפולי הבטן מעל אזור המפשעה. הניתוח כולל הידוק של שרירי דופן הבטן ומיקום מחדש של הטבור על פני העור המתוח.

ניתוח למתיחת בטן חלקית

ניתוח מתיחת בטן חלקית מיועד למטופלים המבקשים להסיר קפלי בטן קטנים בשיפולי הבטן. הניתוח כולל מתיחה של הבטן התחתונה בלבד ואינו כולל הזזה של הטבור ותפירה של שרירים בבטן העליונה. הצלקת הנותרת לאחר ניתוח למתיחת בטן חלקית קטנה יותר ומשך ההחלמה קצר יותר בהשוואה לניתוח מתיחת בטן מלאה. מטופלים המעוניינים בטיפול בעודפי רקמת שומן תת עורי בדופן הבטן, מופנים על פי רוב לביצוע שאיבת שומן.

הכנה לניתוח מתיחת בטן

כמו לפני כל ניתוח אחר, המטופל מתבקש לבצע בדיקת דם. במקרה הצורך ובהתאם לגילו ומצבו הרפואי, מתבקש המטופל לבצע בדיקות נוספות כגון צילום חזה או אק״ג . במידת הצורך ועל פי המלצת הרופא, תבוצע בדיקת טרום הרדמה ע״י הרופא המרדים בבית החולים בו יערך הניתוח. כל מידע רפואי נוסף הכולל אשפוזים קודמים ותרופות שהמטופל צורך באופן קבוע יש להציג בפני הרופא המנתח והרופא המרדים. במהלך פגישת הכנה לקראת הניתוח, ינחה הרופא המנתח את המטופל כיצד להתנהל במשך תקופת ההחלמה (חבישות, לבוש וכן הלאה). ביום הניתוח יש להיות בצום מאכילה ושתייה במשך שש שעות לפני תחילת הניתוח.

הניתוח

ניתוח למתיחת בטן מבוצע תחת הרדמה כללית ואורך בין שעתיים לארבע שעות. במקרים מסוימים ובמידת הצורך מבוצעת שאיבת שומן מדופן הבטן והמותניים בתחילת הניתוח. עם תחילת הניתוח יבצע המנתח חתך רוחבי בשיפולי הבטן. לאחר ביצוע החתך יפריד המנתח את שכבת העור והשומן התת עורי משכבת שריר הבטן הנמצאת מתחת להן. יבוצע חתך מעגלי מסביב לטבור בכדי להשאיר אותו מחובר לדופן הבטן ולאפשר את מתיחת העור שמעליו. המנתח יצמיד את שרירי הבטן ויהדק אותם יחד באמצעות תפרים פנימיים כדי להקנות לבטן מראה שטוח ולהצר את היקף המותניים. בשלב הבא של הניתוח יסיר המנתח את עודפי העור והשומן. העור שיישאר ימשך מטה וייתפר בחזרה בשיפולי הבטן. את הטבור ימקם המנתח מחדש על פני עור דופן הבטן המתוח. עם גמר הניתוח יחבוש המנתח את אזור החתך וישאיר נקזים לניקוז דימומים קלים ועודפי נוזלים מתוך הבטן.

לאחר הניתוח

המטופל ישהה בחדר התאוששות למשך שעתיים בערך לאחר הניתוח ויועבר להשגחה במחלקת האשפוז. ע״פ רוב ישוחרר המטופל מבית החולים כבר למחרת הניתוח. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים – הם יוסרו לאחר כמה ימים בהתאם לכמות ההפרשות.

התאוששות לאחר ניתוח מתיחת בטן

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב או נפיחות באזור. המנתח יספק לכל מטופל מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח (במים פושרים) ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח. לגבי עבודה ופעילות מלאה – ניתן לחזור לעבודה ולפעילות שוטפת בין שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח. במשך זמן ההחלמה מומלץ להימנע מפעילות פיסית מאומצת.

ספטמבר 16 יום ראשון , 2018 8:20 pm

כירורגיה פלסטית מתיחת בטן

כירורגיה פלסטית מתיחת בטן

ספטמבר 16 יום ראשון , 2018 8:20 pm

כירורגיה פלסטית מתיחת בטן

כירורגיה פלסטית מתיחת בטן

טופס כתיבת שאלה חדשה

התכנים באתר הינם תכנים כללים, אם יש לכם שאלה אתם מוזמנים לכתוב לנו באמצעות הטופס בהמשך העמוד. כל השאלות מגיעות לד"ר רוזנברג-הגן והיא זו שעונה לשאלה. התשובה תפורסם בפורום. אם ברצונכם לשמור על פרטיותכם, אנא המנעו מציון פרטים אישיים. חשוב לציין: מין, סימפטומים, גיל וכו'. שאלות מעמיקות יקבלו מענה מעמיק.

יש לאשר את תנאי שימוש לפני השליחה