מתיחת פנים

מתיחת פנים עם תוצאות מדהימות: החזרה של הרקמות הרכות למיקום ולנפח שהיה פעם בשיטה ייחודית עם תוצאות ללא סימן של ניתוח.

ניתוח מתיחת פנים (באנגלית Facelift) נועד "להרים", ולא רק בהיבט הפיזי, אלא גם בהרגשה הפנימית. בתום הניתוח נשיג עיצוב מחדש של עודפי העור ורקמות השומן מתחת לעור, בדרך למראה צעיר וחיוני הרבה יותר.

את הזמן כידוע לא ניתן לעצור, ועם השנים עור הפנים מזדקן ועובר שינויים רבים. לכך ניתן להוסיף שורה של גורמים שתורמים להזדקנות העור, ביניהם: חשיפה לשמש, לזיהום אוויר ולכימיקלים שונים, צבירה של תאי שומן באזור הסנטר, שקיעה של שומן תת-עורי בפנים ועוד. מתיחת פנים, או ניתוח להרמת הפנים, נועד לתקן את הנפילה של עור הפנים באמצעות הסרת עודפי העור והחזרת השרירים למקומם לפני הנפילה.

בחירת הרופא המנתח

מתיחת פנים הוא ניתוח מורכב שאת תוצאותיו לא ניתן "להחביא" שכן הפרצוף שלנו גלוי לכל. זו הסיבה שלבחירת המנתח ישנה השפעה מכרעת על התוצאות ועל הפנים החדשות שהוא יצור.

ד"ר ביאנקה רוזנברג-הגן, מייסדת ומנהלת רשת המרכזים הרפואיים ASTRA MEDICAL, היא מהמנתחות הפלסטיות המנוסות והבכירות בישראל. לרשותה מעל ל-36 שנות ניסיון, במהלכן ניתחה אלפי נשים ופיתחה טכניקות ניתוחיות ייחודיות המאפשרות לה להגיע לתוצאות מעולות עם דגש על מראה טבעי.

למה לעבור ניתוח מתיחת פנים אצל המומחים של ASTRA MEDICAL?

קודם כל בגלל הניסיון והמקצועיות. ד"ר רוזנברג-הגן וצוות המנתחים הפלסטיים ב-ASTRA MEDICAL מאמינים שמתיחת פנים צריך לעבור רק פעם אחת בחיים, והם עושים את כל המאמצים במטרה למצוא לכל מטופל ומטופלת את המועד המתאים והנכון ביותר בעבורם. 

לפי ד"ר רוזנברג-הגן, הגיל ה"נכון" לבצע מתיחת פנים משתנה ממטופל למטופל, ובהכללה הגיל המינימלי עומד על 65-53. יחד עם זאת, יש להתאים את הניתוח לכל מנותח באופן אישי, ולמי שיש סנטר נסוג לדוגמה, סביר להניח שהצוואר ייפול הרבה יותר מהר, היות ואין מה שיחזיק את העור ולכן נבצע את הניתוח בגיל צעיר יותר.

כאמור טווח הגילים האידיאלי לביצוע מתיחת פנים הוא 65-53 היות ובגילאים אלו כבר ניכרת נפילה די משמעותית של עור הפנים ואז ניתן לבצע לכל הפחות מתיחת פנים חלקית, ובמקרים מסוימים אף מתיחה מלאה.

נשים רבות בסביבות גיל 45 מגיעות ומבקשות לבצע ניתוח מתיחת פנים, אך במקרים רבים המנתחים הפלסטיים ב-ASTRA MEDICAL מפנים אותן לבצע טיפולים שמרניים יותר, כמו הזרקות חומצה היאלורונית, הזרקות בוטוקס ופילינג עם לייזר או עם משחות לשיפור איכות העור. הסיבה לדחיית ביצוע הניתוח, היא שתוצאותיו מחזיקות בערך 20 שנה, ואנו לא מעוניינים שמטופלות יאלצו לחזור ולעבור ניתוח שכזה שוב באמצע שנות השישים לחייהן.

מה כוללת פגישת הייעוץ עם מנתח פלסטי מומחה ב-ASTRA MEDICAL?

בכל הליך כירורגי ישנה חשיבות לפגישת ייעוץ מקדימה, אך לפני ניתוחי מתיחת פנים, החשיבות עולה אף יותר, ובמקרים רבים היא אף מתפרשת על יותר מפגישה אחת.

בפגישת הייעוץ המקדימה, הרופא המנתח מבקש מהמטופל להציג תמונה שלו מגיל צעיר, המהווה עבורו מקור להיכרות עם פני המטופל בצעירותו. תמונה זו מסייעת לרופא המנתח להבין מהם השינויים הנדרשים כדי להשיב למטופל מראה צעיר וחיוני יותר. על בסיס אותה תמונה, ובאמצעות תהליך העבודה הזה הוא חותר להגיע לתוצאה מיטבית בעלת איכויות ייחודיות לכל מטופל.

התמונה שמביא המטופל חשובה גם כדי ליצור תיאום ציפיות מדויק בקשר לתוצאות הניתוח: מי שלא היה בעל צוואר בן 90 מעלות בגיל 20, לא יוכל "לקבל" צוואר שכזה בגיל 70, גם לא באמצעות התערבות ניתוחית. אפשר למתוח את הרקמות הרכות שנפלו, אך את הזווית של השרירים לא ניתן לשנות.

בפגישת הייעוץ המנתח הפלסטי עובר ביסודיות ובאופן קפדני עם המטופל על מיפוי השינויים הנדרשים שיש לבצע בניתוח, כאשר לנגד עיניהם התמונה של המטופל. לאחר מיפוי מלא של השינויים שחלו בפניו של המטופל במרוצת השנים, ניתן להמליץ על אופי ומרכיבי הניתוח, במטרה להגיע לתוצאה מיטבית.

פגישת הייעוץ כוללת גם התייחסות לאפשרות לשלב ניתוחים או טיפולים נוספים במהלך הניתוח למתיחת הפנים, כמו הרמה של האף שהפך להיות נפול יותר וטיפול בשפה העליונה, לצד תיקונים קטנים נוספים כמו פילינג לשיפור מראה העור.

לאחר פגישת הייעוץ המנתח הפלסטי והמטופל יודעים בדיוק מהם שלבי הניתוח ומהו היקפו. כאן המקום לציין את הבעייתיות הקיימת במונח השגור "מיני ליפט". אם אנחנו רק מושכים את העור, לאחר שנה הוא ימתח וייפול שוב ולא תושג תוצאה טובה לאורך זמן. בכל מקרה שבו יש נפילה רצינית של הפנים וניכרים "בולדוגים" בלחיים וצוואר נפול, יש צורך במתיחת כל השרירים בצורה מיטבית.

עיקרי הדברים שידונו בפגישת הייעוץ:

 • במהלך הפגישה הרופא המנתח יכיר את מבנה גופך, את ההיסטוריה הרפואית שלך ויקשיב הקשבה מלאה לציפיות שלך מהניתוח
 • הרופא תציג בפנייך את מהלך הניתוח ותעברו יחדיו על הסיכונים האפשריים
 • הרופא המנתח ימליץ על הטכניקה הנכונה ביותר עבורך ויבצע איתך תיאום ציפיות מלא ומדויק לגבי התהליך והתוצאות הסופיות של הניתוח
 • הפגישה מתנהלת באווירה נוחה וסבלנית, ומוקדשת כל כולה למענך
 • הרופא יענה על כל שאלה שיש לך במהלך הפגישה לקראת הניתוח
 • מומלץ להכין רשימה של שאלות שעולות לך, עוד לפני הפגישה

איך מתבצע ניתוח מתיחת פנים?

בתהליך ההזדקנות חלה נפילה של הפנים, הן מתרוקנות, איכות העור מתדרדרת וכתמים מתחילים להופיע, העצם נספגת והפנים מקבלות מראה פחות מלא. מתיחת עור בלבד לא תשפיע על איכות העור.

הסוד של ניתוח מתיחת פנים מוצלחת הוא בהרמה יסודית, מילימטר אחר מילימטר, של השרירים למקום שבו הם היו בעבר. זוכרים את תמונת הפנים שהמטופלים נותנים לרופא המנתח בפגישת הייעוץ המקדימה? ובכן, התמונה של המטופל בצעירותו תלויה מול הרופא בחדר הניתוח והוא בוחן אותה לכל אורך הניתוח כדי לוודא שהוא מחזיר את השרירים למקומם המקורי לפני הנפילה. בנוסף, הרופא מותחת את הפנים אלא מרימה אותם; זו לא מתיחה, אלא גזירה של עודפי העור לאחר מתיחת השרירים.

מהלך ניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים אורך בין 4.5 ל-5 שעות וברוב המקרים הוא כולל הרמת שרירים עם הזרקת שומן (ככל שיש יותר שומן תת-עורי המראה נראה בריא יותר).

תחילה נבהיר כי לכל מטופלת ומטופל ייתכן מהלך ניתוחי שונה, שכן המטרות שונות ומבנה הפנים הוא ייחודי; הניתוח יכול לכלול הסרה של עודפי עור בלבד, או שילוב של הזרקות שומן עצמי, חומרי מילוי, הרמת עפעפיים ועוד.

בהכללה ניתן לומר שניתוח למתיחת פנים מתבצע באמצעות חתך דק וזעיר במקום אחד או במספר מקומות – בתוך קו השיער באזור הרקות, מסביב לאוזניים, ולעיתים בעורף. הרופא המנתח "נכנס מתחת לעור" ומפסל מחדש את השומן בפנים, בלסתות ובצוואר.

בדרך כלל השכבות העמוקות יותר של הפנים והשרירים מורמים גם הם. העור מונח מחדש על גבי קווי המתאר החדשים של הפנים, ועור מיותר מוסר. לעתים יש צורך בחתך נוסף מתחת לסנטר, כדי לשפר את מראה הצוואר.
בסיום הניתוח הרופא מבצע תפרים לסגירת החתכים שבוצעו. אם נותרים חוטים ממהלך הניתוח לרוב מסירים אותם במהלך השבוע הראשון או השני שלאחר הניתוח.

מתיחת פנים חלקית

מתיחה חלקית זו אינה כוללת מתיחה של הצוואר. זהו ניתוח מומלץ לנשים בגילאי חמישים פלוס שלא סובלות מנפילה של הצוואר והן יכולות לבצע רק חצי ניתוח בשילוב הזרקת שומן. ד"ר רוזנברג-הגן פיתחה שיטה ניתוחית ייחודית בה היא משתמשת לאורך שנים רבות. השיטה היא כוללת ביצוע חתך באורך 10 ס"מ באזור שבקדמת השיער וביצוע מתיחת פנימית, מתחת לעור, של שרירי הפנים, שלב אחרי שלב, עד להגעה לתוצאה מיטבית, הכוללת הזרקת שומן המוסיפה נפח. התוצאה הסופית במקרים כאלה נהדרת ולא ניכר שבוצע ניתוח.

היתרון של מתיחת פנים חלקית הוא שהניתוח קצר יותר ומותיר צלקות קטנות ביותר אשר אינן מסגירות את מתיחת השרירים והרקמות הרכות, כולל הלחיים ושרירי העפעפיים והגבות. דרך חתך קטן ושמרני משיגים הרמה כמעט של כל הפנים והגבות למעט הצוואר.

בהרמה זו ניתן לשלב גם הזרקת שומן המסייעת ביצירת מראה צעיר ורענן.

הרמת פנים חלקית מבוצעת בהרדמה מקומית וטשטוש וללא אשפוז.

איך נראית ההכנה לניתוח מתיחת פנים?

כל הליך ניתוחי שכזה מתחיל כאמור בפגישת הייעוץ, ובתיאום הציפיות בין הרופאה המנתחת לבין המטופל או המטופלת:

 • נבצע הערכה של עבר רפואי כולל רגישות לתרופות
 • נבצע הערכה של תוצאות הניתוח הרצויות
 • נבצע הערכה של הטכניקה הניתוחית המתאימה
 • נבצע הערכה של סוג ההרדמה

 

בדיקות רפואיות:

 1. על כל המטופלים לבצע בדיקות דם
 2. יש ליידע את הרופא אם קיימת היסטוריה רפואית של הרפס
 3. יש לוודא כי המטופל או המטופלת מגיעים לניתוח כאשר לחץ הדם שלהם מאוזן
 4. בהתאם להנחיות הרופא המנתח יש להצטייד מבעוד מועד בתרופות לפי מרשם

הנחיות נוספות:

 1. לפני הניתוח יש להיות בצום מוחלט של 8 שעות (אסור לשתות מים)
 2. יש להוריד מהגוף איפור ותכשיטים
 3. לפני הניתוח יש להתקלח ביסודיות ובנוסף לחפוף את הראש
 4. יש להפסיק ליטול מדללי דם
 5. שלושה שבועות לפני הניתוח יש להפסיק ליטול תרופות טבעיות שעשויות לגרום לדימום יתר (כמו ויטמין E ושמן דגים)
 6. יש להפסיק ליטול ויאגרה או סיאליס
 7. יש להפסיק לעשן כ-3 שבועות לפני הניתוח
 8. אסור לקלף את העור או לצבוע את השיער לפני הניתוח

על תהליך התאוששות וההחלמה מניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים מציע מראה חדש ורענן, אך חשוב להבין שמדובר בתהליך שלוקח זמן, ולרוב דווקא מיד לאחר הניתוח, הפנים לא נראים טוב כלל, שכן לגוף לוקח זמן להחלים ולהגיע למראה הסופי.

תהליך ההחלמה אינו כרוך בסבל, וגם הניתוח עצמו כלל לא כואב. חשוב להבין שהמראה לאחר הניתוח חולף ומשתפר מיום ליום. בנוסף קיימת חוסר תחושה בלחי, בצוואר ובתנוכים שחולפת כעבור פרק זמן קצר. חשוב מאוד לנוח הרבה לאחר הניתוח כדי לא להתאמץ ולהסתכן בדימום ובהאטת ההחלמה. יש לקחת בחשבון שיש להישאר בבית בין שבוע וחצי לשבועיים וחצי לאחר הניתוח.

כמה זמן לאחר הניתוח ניתן לראות את התוצאות הסופיות?

התוצאות הסופיות ניכרות לאחר שלושה חודשים.

האם נותרות צלקות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח נותרות צלקות, אך הן מחווירות עם הזמן. הסוד הגדול הוא לתפור את העור באמצעות תפרים עדינים מאוד וללא מתח הנספגים בעצמם ואין צורך להוציאם. הצלקות כמעט ואינן מורגשות.

דגשים חשובים לאחר הניתוח:

 • יש להקפיד על מקלחות פושרות כדי לא להגביר דימום
 • יש להימנע מנשיאת משאות כבדים למשך חודש ימים
 • יש להימנע מפעילות גופנית אינטנסיבית כחודש ימים
 • יש ליטול אנטיביוטיקה למשך חמישה ימים בהתאם להנחיות הרופא
 • ניתן ליטול תרופות נגד כאבים לפי הצורך
 • טיפול בפצעים:
  • ייבוש עם מגבת נקייה
  • ניקוי עם אלכוהול
  • מריחת משחה פעמיים ביום
  • מדידת חום כל יום. אם חום הגוף עולה מעל 37.5° (צלזיוס) יש להודיע לרופא המנתח
  • ניתן ליטול משככי כאבים בהתאם לצורך ולהנחיות הרופא
  • חשוב להקפיד על ביקורי מעקב אצל הרופא המנתח להוצאת תפרים ולמעקב רפואי

 

המרפאה עומדת לרשות המנותחים בכל שלבי הניתוח וההחלמה – מפגישת הייעוץ המקדימה ועד להחלמה הסופית וראיית התוצאות. אנחנו ערוכים לתמיכה ולמעקב צמוד ואישי של המנותח.

סיבוכים אפשריים:

בניתוח זה שהוא ניתוח חיצוני בלבד יש סיבוכים של דימום וזיהום שניתנים לטיפול באופן מיידי ובמעקב צמוד. באופן נדיר ביותר מתואר בספרות פגיעה בעצב רוב הפגיעות מתאוששות עם הזמן. הסיכוי לפגיעה כזו הוא מאוד נמוך ותלוי באזור המנותח שמשתנה ממטופל למטופל. פגישת הייעוץ תרחיב הסברים לגבי הבטיחות בניתוח.

לפני ואחרי מתיחת פנים

מומחי ASTRA MEDICAL לניתוח מתיחת פנים

ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן

ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן מנתחת פלסטית בירושלים ותל אביב

ד"ר בנימינה רוזנברג-הגן פתחה ומיישמת שיטה ייחודית לביצוע מתיחת פנים: הרמה יסודית, מילימטר אחר מילימטר, של השרירים למקום שבו הם היו בעבר. התמונה של המטופל בצעירותו תלויה מול ד"ר רוזנברג-הגן בחדר הניתוח והיא בוחנת אותה לכל אורך הניתוח כדי לוודא שהיא מחזירה את השרירים למקומם המקורי לפני הנפילה. ד"ר רוזנברג לא מותחת את הפנים אלא מרימה אותם; זו לא מתיחה, אלא גזירה של עודפי העור לאחר מתיחת השרירים. פנו אלינו לקבלת מידע נוסף.

ד"ר ברק סטוצ'ינר

ד"ר ברק סטוצי'נר מנתח פלסטי מומלץ בירושלים

מנתח פלסטי בכיר, מומחה למתיחות פנים לתוצאות בעלות מראה טבעי, צעיר ומלא חיים.

ד"ר אסתי הרשקוביץ-כהן

ד"ר אסתי הרשקוביץ – כהן, מנתחת פלסטית בכירה ב-ASTRA MEDICAL

מנתחת בכירה, מומחית לניתוחי מתיחת פנים

יצירת קשר

השאירו עכשיו פרטים לקביעת פגישה או קבלת מידע ונחזור אליכם במהירות:

×