קשה מאוד לתאר מה עובר על אישה אשר מתבשרת שעליה לעבור כריתת שד .

אחת לשבע – זאת הסטטיסטיקה של מחלת סרטן השד הפוגעת גם בגברים אבל בעיקר בנשים. המרכיבים הגנטיים הם אלו שמשפיעים על שכיחות המחלה ולכן קיים צורך במעקב ולפעמים אף בטיפול מניעתי. הדאגה והחשש הם קודם כל  מהופעת המחלה וממשמעותה להמשך החיים, אך גם לעיוות ולשינוי תדמית הגוף יש משקל לא מבוטל. הטכניקות המודרניות מאפשרות שחזורי שד יפהפיים המקטינים את החשש מעיוות ומשינוי תדמית הגוף.

צוות מולטידיסיפלינארי המורכב מכירורג ,פלסטיקאי, אונקולוג, פסיכולוג וגנטיקאי משתתף בהערכת הצורך והשיטה לביצוע שחזור שד.

 ניתוח שחזור שדיים מורכב מאוד בגלל אופי המחלה. לפני כל דיון על שחזור שד יש לבחון את מצב התקדמות המחלה ואת המבנה ההיסטולוגי של הסרטן ולהתחשב בייעוץ הכירורגי לגבי היקף הכריתה, חלקית או מלאה. שאלות נוספות כגון הצורך בכריתה של בלוטת הזקיף או של בלוטות אחרות בבית השחי, היקף הטיפול האונקולוגי וסוגי הטיפולים (כימותרפיה או הקרנות), הן בעלות משקל בהכרעה בנושא שחזור השד.
לעיתים תכופות יש צורך בביצוע התאמה של גוש וצורת השד השני לשד המשוחזר. כשהכירורג מחליט על כריתה מלאה, הטכניקה המקובלת כיום היא טכניקה השומרת על העור ומאפשרת להגיע בשחזור מיידי לתוצאה יפה, עם מינימום צלקות. במקרים מסוימים ניתן לשמר לא רק את העור, אלא גם את הפטמה. בחירת הטכניקה לכריתה נעשית בהתייעצות עם הכירורג והאונקולוג, המעורבים כבר מהשלבים הראשונים של גילוי המחלה.

נשים רבות מחליטות, לאחר ייעוץ גנטי, לבצע כריתה מניעתית. במקרים אלו יש לקחת בחשבון שחזור של שני השדיים. התייעצות בנושא זה תתקיים בדיון משותף של הצוות הרפואי.

ניתוח עיצוב שד נעשה במקרים של כריתת הגוש בלבד. הענף של אונקופלסטיקה התפתח לצורך עיצוב השד והתאמת השד השני, ומנצל את הטכניקות של הקטנות הגדלות והרמות שהשתמשו בהם בכירורגיה פלסטית שנים רבות. האונקופלסטיקה מאפשרת הוצאת רקמה גדולה יותר להשגת שוליים חופשיים בכריתת שד חלקית (LUMPECTOMY).

שחזור שד

טכניקות חדשניות מאפשרות שמירת נפח השד ע"י הזרקות שומן

ניתוח שחזור שד אחרי כריתה מלאה מספר טכניקות:

  1. הכנסת מותחן רקמות – טכניקה המיושמת כאשר אין מספיק עור לשחזור, ויש צורך בתוספת עור כדי ליצור נפח.
  2. שחזור שד מידי – הכנסת משתל סיליקון קבוע. הטכניקות העדכניות לכריתה, משמרת עור ולעיתים לכריתה משמרת פיטמה מניעות את הצורך בשיחזור מיידי שנותן הן את התוצאה הטובה והיפה ביותר והן מאפשר ניתוח אחד בלבד להשגת התוצאה הסופית וחוסך את הצורך בניתוח נוסף. המטופלת מתעוררת בסוף הניתוח עם חזה סימטרי ומשתחררת לעיתים באותו היום עם חזיה מלאה.
  3. שחזור שד על ידי רקמות עצמוניות – שימוש ברקמות עור שומן ובשריר של המנותחת עצמה ליצירת נפח וצורה של השד ולא במשתלי סיליקון.

שחזור שד נעשה באמצעות רקמת המנותחת, אשר אספקת הדם שלה היא בתוך השריר המוקרב לטובת השד. במקרה של שימוש בשריר מאזור הבטן RECTUS ABDOMINI או בשריר מהגב LATISSIMUS DORSI , ניסיון ומיומנות המנתח והתמחותו במיקרו-כירורגיה מסייעים בחיבור מחדש של כלי הדם כך שיש צורך בפחות שריר, יכולים ועל-ידי כך ניתן למנוע חולשה של דופן הבטן בעקבות הניתוח. הפטמה והעטרה משוחזרות כשישה חודשים לאחר תום שחזור השד, כאשר ניתן למקמן במקום מדויק. שחזור הפטמה מתבצע בהרדמה מקומית.

שחזור שדיים – הניתוח

אורך הניתוח תלוי במספר הפרוצדורות ובטכניקה הנבחרת. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

שחזור שדיים – החלמה והתאוששות

החלמה מניתוח שחזור שדיים היא החלמה קלה בשחזור עם שתלים וארוכה יותר אם השחזור מבוצע ברקמות עצמוניות. גם ההסתגלות הרגשית למצב החדש דורשת זמן.

שחזור שדיים – סיבוכים אפשריים

  • זיהום ודימום – הדימום מתבטא בשטפי דם, הנספגים עד שבועיים מיום הניתוח. הזיהום נדיר בשל לקיחת אנטיביוטיקה
  • כוויצה
  • התקשות סביב המשתל

ישנם מקרים של סיבוכים נדירים יותר:

הצטברות נוזלים (סרומות)
בשחזור מרקמות עצמוניות- אובדן חלקי או מלא של המתלה והתקשויות בשד המשוחזר
חשוב לציין כי עישון הוא אחד הגורמים לסיבוכים בניתוחי שחזור ויש להפסיק את העישון לחלוטין לפני הניתוח.

ניתוחי שחזור שד המותאמים לכל אישה באופן פרטני, תוך התחשבות בגוף ובמקרה הספציפי, מאפשרים לנשים ולבני זוגן להתמודד בצורה טובה יותר עם השינויים הגופניים הנוצרים בעל כורכם בעקבות המחלה ולשפר משמעותית את המראה הכללי ודימוי הגוף של המטופלת.

המרכז לכירורגיה פלסטית בראשות ד"ר רוזנברג- הגן עומדת לרשות המטופלים בכל השלבי הניתוח, ועד להחלמה הסופית. הצוות המיומן ערוך לתמיכה ומעקב אישי המותאם לכל מטופלת.

טופס כתיבת שאלה חדשה

התכנים באתר הינם תכנים כללים, אם יש לכם שאלה אתם מוזמנים לכתוב לנו באמצעות הטופס בהמשך העמוד. כל השאלות מגיעות לד"ר רוזנברג-הגן והיא זו שעונה לשאלה. התשובה תפורסם בפורום. אם ברצונכם לשמור על פרטיותכם, אנא המנעו מציון פרטים אישיים. חשוב לציין: מין, סימפטומים, גיל וכו'. שאלות מעמיקות יקבלו מענה מעמיק.

יש לאשר את תנאי שימוש לפני השליחה